Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dzieci i młodzież czytają mniej niż kiedyś

Życie toczy się z książką w tle – mówi kierownik oddziału dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dębicy, Anna Ciebień dodając, że czas ucznia wypełniony jest zajęciami dodatkowymi, co nie pozwala na częste oddawanie się lekturze.
Liczne zajęcia oraz zabawy organizowane przez oddział dla dzieci w Miejskiej Bibliotece mają zachęcić dzieci do sięgania po różnorodną literaturę. Czytanie bajek przez pracownika biblioteki, Joannę Jezuit gwarantuje najmłodszym, którzy nie umieją jeszcze czytać, zagłębienie się w świat ulubionych bohaterów.
Oddział dla dzieci w swojej bibliografii proponuje dzieła literatury klasycznej, współczesnej, znajdują się tam również obowiązujące lektury, a nawet trylogia Henryka Sienkiewicza – wszystkie pozycje, które mogą zainteresować młodego czytelnika.
Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się dwie serie, mówi Joanna Jezuit. Jedna z nich to książki opowiadające o przygodach żółwika Franklina i jego przyjaciół, jest to najpopularniejsza postać w literaturze dziecięcej zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Przygody Franklina w założeniu mają uczyć i przekazywać najważniejsze wartości najmłodszym.
Drugą serią, skierowaną przede wszystkim do dziewczynek, są książki opisujące przygody Martynki, które spełniają rolę edukacyjną, niosą pozytywne emocje, mają przybliżyć dziecku otaczający świat i pokazać jak radzić sobie z problemami.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej rodzice mogą znaleźć również książeczki dla przedszkolaków. Są to przede wszystkim elementarze, książki do nauki literek, czy takie, które wspomagać mają naukę czytania przed pójściem do pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Ostatnią fascynacją młodzieży są pozycje z działu fantastyka. Najczęściej wypożyczane są takie tytuły jak: „Zwiadowcy”, „Tunele” czy „Eragon”. Popularnością cieszą się również książki o tematyce detektywistycznej oraz kryminalnej, treścią dostosowane do wieku czytelników.
Aby zachęcić dzieci i młodzież do czytania oraz wypożyczania literatury, w oddziale dla dzieci biblioteki, organizowane są spotkania z ilustratorami oraz autorami książek, Dębicę odwiedziły między innymi Wanda Chotomska oraz Kalina Jerzykowska.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.