Previous
Next
Previous
Next

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wojewódzkie obchody święta państwowego

Narodowy_Dzien_Pamieci_Debica_plakat_RGBW marcu br. minie kolejna rocznica stracenia w piwnicach więzienia UB na warszawskim Mokotowie siedmiu czołowych przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy w czasie niemieckiej okupacji przewodzili strukturom Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, w tym w powiecie dębickim.
Od 2011 roku dzień ich zamordowania obchodzony jest w Polsce wśród siedmiu najważniejszych świąt państwowych jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Dla mieszkańców Rzeszowszczyzny to święto powinno mieć szczególny charakter, bowiem bezpośrednio wiąże się z historią lokalną, akcentując w skali ogólnopolskiej bohaterów regionu.
Od kilku lat Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy pragnie nadać tym uroczystościom wyjątkowy i godny charakter, dzięki czemu inicjowane przez nas uroczystości wyrastają do rangi obchodów o zasięgu subregionalnym i wojewódzkim.
W bieżącym roku po raz kolejny pragniemy nadać obchodom wyjątkową oprawę i charakter. W ramach blisko dwutygodniowego cyklu przedsięwzięć planujemy: koncert, wykłady, uroczystości oficjalne, konkurs historyczny oraz pokazy filmów.
Program przedsięwzięć:
20 lutego 2015 (piątek) godz. 18:00 – Dębica, Kino Kosmos MOK (ul. Ignacego Lisa 3)
– wykład prof. dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka – pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego;
„Ekshumacje Żołnierzy Niezłomnych – metodologia i znaczenie społeczne”
– koncert Lecha Makowieckiego (zespół ZAYAZD)
1 marca 2015 (niedziela) – wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
– rozpoczęcie uroczystości – Rynek w Dębicy, pomnik „Żołnierzy Wyklętych” – godz. 10:00
Hymn państwowy
Powitanie gości
Złożenie wiązanki kwiatów przez przedstawicieli Organizatorów na pomniku „Żołnierzy Wyklętych”
– msza święta w kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy – godz. 10:30
– uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy przy symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza, wiceprezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – godz. 12:00
Oficjalne wystąpienia
Apel poległych
Salwa honorowa (13. Tczewski Batalion Saperów z Niska)
Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
1 marca 2015 (niedziela) godz. 18:00 – Dębica, Kino Kosmos MOK (ul. Ignacego Lisa 3)
– występ Grupy SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy
– premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”
(reż. Sławomir Górski, produkcja: Robert Kaczmarek – Film Open Group), z udziałem reżysera – pokaz otwarty
2 marca 2015 (poniedziałek) godz. 10:00 – Dębica, Kino Kosmos MOK (ul. Ignacego Lisa 3)
– podsumowanie regionalnego konkursu wiedzy o Niezłomnych Żołnierzach Ziemi Dębickiej „Wilczymi Śladami”
– występ Grupy SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy
– pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”
(reż. Sławomir Górski, produkcja: Robert Kaczmarek – Film Open Group), z udziałem reżysera – pokaz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz najstarszych klas gimnazjów z komentarzem historycznym Zenona Fajgera (głównego specjalisty w Referacie Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)
Imprezy towarzyszące:
23 stycznia – 18 lutego 2015 – konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pn. „Wilczymi Śladami” – organizatorzy: Katolickie Centrum Edukacji „KANA”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy, Miejski Zarząd Oświaty w Dębicy
Marzec 2015 – wykład otwarty: Represje Urzędu Bezpieczeństwa wobec działaczy niepodległościowego podziemia i społeczeństwa na pograniczu powiatów: jasielskiego, dębickiego i tarnowskiego – Katolickie Centrum Edukacji „KANA”, Parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy
Marzec 2015 – projekcja filmu nt. ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim w reż. Wojciecha Wojnicza (TV Trwam)
Promocja książki Jadwigi Lazarowicz „Stracony dom” (wyd. Fundacja „Historia – Pamięć – Edukacja”) – Katolickie Centrum Edukacji „KANA” w Dębicy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 PSK AK w Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy (DK Śnieżka)
 
Informacje uzupełniające:
1) Prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk
Dysertację „Obraz konspiracyjnych organizacji niepodległościowych działających na Dolnym Śląsku w latach 1945-1956 w świetle akt sądowych byłego Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu” obronił 19 czerwca 1996 roku w Instytucie Historycznym na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii ze specjalnością historia najnowsza. W 2007 roku habilitował się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jest profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a także pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach, które rozpoczęto 23 lipca 2012, oraz w Dworzysku w powiecie nyskim i w Białymstoku. Ofiary identyfikowane są w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. W ramach kierowanych przez niego prac historycy, archeolodzy i wolontariusze dokumentują miejsca, gdzie grzebano ciała żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Przeważnie odbywało się to w utajnianych miejscach na cmentarzach oraz w ich pobliżu, w okolicy siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.
Prof. Szwagrzyk zawsze z troską i szacunkiem wypowiada się także o rodzinach zamordowanych żołnierzy. One również traktują go jak osobę najbliższą. Tak jest od lat.
– Ciągle doświadczamy sytuacji, kiedy czujemy, że to, co robimy na „Łączce”, jest gdzieś zaplanowane. Że wszystko ma się odbyć w pewien określony, niezależny od nas sposób, że jesteśmy tylko tymi, którzy zostali wyznaczeni jako elementy pewnego mądrego dzieła – mówił Krzysztof Szwagrzyk.
2) Lech Makowiecki (ZAYAZD)
Polski bard, poeta, autor tekstów, kompozytor, muzyk, scenarzysta i felietonista.
Karierę muzyczną zaczynał w 1978 r., w znanym zespole country rockowym Babsztyl zastępując Czesławę Wasilewską. Makowiecki występował jako wokalista, gitarzysta i mandolinista. W 1986 r., założył i został liderem zespołu eastern country Zayazd z którym nagrał 5 płyt. W 1985 roku wraz z zespołem Babsztyl zdobył Złoty Pierścień na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu.
W ramach działalności solowej Lech Makowiecki nagrał trzy płyty wpisujące się w nurt poezji śpiewanej z gatunku bardów. Płyty te skupione są na tematyce patriotycznej i historii polski z okresu II wojny światowej, jednocześnie będąc mocno osadzonymi we współczesności. Ballady Lecha Makowieckiego mają edukować i uwrażliwiać słuchacza na Historię naszego kraju, odbudowywać zręby Patriotyzmu, przestrzegać przed zagrożeniami współczesnego świata i ukazywać drogę rozwoju w oparciu o naszą Tradycję i uniwersalne prawa Dekalogu. Ogromne zróżnicowanie stylów muzycznych tych premierowych utworów: od ballad partyzanckich, przez sacrosongi, hymny ojczyźniane po stadionowe „hity” i „harleyowskiego” rocka odzwierciedla różnorodność samych Polaków, których (niezależnie od wieku, temperamentu i upodobań) łączy jedno: miłość do Ojczyzny…
Podczas koncertu w Dębicy będziemy mogli także usłyszeń głos Bożeny Makowieckiej, solistki zespołu ZAYAZD. To właśnie dla niej napisana została większość pieśni.
3) Film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” (reżyseria Sławomir Górski, produkcja Film Open Group)
Z eksplikacji reżyserskiej:
Przesłanie i treść. „Tych ciał nigdy nie mogą odnaleźć…”.
Tysiące Polaków, zakatowanych i zamordowanych.
Nieznane miejsca pochówków.
Śledztwo historyczne, badania ekshumacyjne.
Rodziny, wciąż czekające na wiadomość…
Kto kontrolował jednym z największych zbrodniczych procesów „Peerelu”? Jakie były kulisy śledztwa i likwidacji członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”? Gdzie są ciała bohaterów marca 1951 roku? Jakie będą wyniki ekshumacji? Losy oficerów Zarządu Głównego w świetle zebranych faktów historycznych. Geneza organizacji WiN-u, ostatniej elitarnej formacji władzy polskiej sprzed „Peerelu”. Setki tysięcy akt i teczek UB, raportów NKWD i NKGB, skrywające dane ze śledztw i procesów. Czy Memoriał WIN skierowany do ONZ nadal pozostaje niewygodny dla współczesnych? Historia opowiadana z perspektywy osobistych relacji świadków, wspominających swoich dowódców m.in. Adama Lazarowicza i Łukasza Cieplińskiego. Wyniki ekshumacji, analizy materiału genetycznego DNA, naukowe wnioski dowodowe. Relacje świadków przeplatane rekonstrukcjami, filmami archiwalnymi, materiałem ze śledztwa historycznego.
„Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” to rozbudowany film główny poświęconych bohaterom Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Film dokumentalny fabularyzowany z elementami rysunków, grafik, komiksu, oraz filmów archiwalnych.
Produkcji towarzyszy wideoklip, znanego rapera Tadka Polkowskiego. Wideoklip Tadka Polkowskiego – WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ – to odrębna produkcja, zawiera materiały z powstającego dokumentu, skierowana przede wszystkim do słuchacza i widza młodego pokolenia.
Bohaterowie filmu: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka, Ludwik Kubik i inni.
Zdjęcia: Tomasz Lewandowski, Bogusław Szetela
Muzyka: Konstancja Kochaniec
Scenariusz i reżyseria: Sławomir S. Górski
W planach reżysera są jeszcze filmy – portrety o bohaterach WiN-u m.in.: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowicz, Ludwiku Marszałku, Władysławie Cisku.
Partnerem filmu jest Województwo Podkarpackie.
Organizatorzy:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy
Parafia pw. Św. Jadwigi w Dębicy
Województwo Podkarpackie
Powiat Dębicki
Miasto Dębica
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
Katolickie Centrum Edukacji „KANA” w Dębicy
Partnerzy:
Podkarpacka Rada ds. Kombatantów
Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy
Związek Harcerstwa Polskiego
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego
Patronat medialny:
TVP Rzeszów
Polskie Radio Rzeszów
Obserwator Lokalny
Debica24.eu
RDN Małopolska
Debica.TV
Polska Telewizja Regionalna
Ziemia Dębicka.pl
Szczegółowe informacje:
www.AK1944.pl facebook.com/Szlak.Partyzancki
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.