Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Złożyli kwiaty na grobie Jerzego Żuławskiego

W tym roku przypada 100 rocznica śmierci poety, dramaturga i prozaika Jerzego Żuławskiego. Pisarz najbardziej znany z Trylogii Księżycowej (m.in. „Na srebrnym globie”) podczas I wojny światowej walczył w Legionach. W 1915 roku z wojskiem trafił do Dębicy i tutaj zmarł 9 sierpnia w szpitalu wojskowym podczas epidemii tyfusu. 15 kwietnia aby uczcić pamięć pisarza burmistrz Mariusz Szewczyk, delegacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy i dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak złożyli wiązankę kwiatów na grobie pisarza na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

Jerzy Żuławski urodził się 14 lipca 1874 w Lipowcu koło Rzeszowa. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku, w Młynnem pod Limanową. Do gimnazjum uczęszczał w Bochni, a następnie do szkoły realnej w Krakowie. Od 1892 studiował na politechnice w Zurychu, a od 1895 do 1898 roku na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał doktorat na podstawie rozprawy „Problem przyczynowości u Spinozy”. Po powrocie do Polski uczył w gimnazjum w Jaśle i Krakowie. Od 1902 roku poświęcił się wyłącznie pracy literackiej. Wśród najbardziej znanych dzieł Żuławskiego są: trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie (na jej podstawie stryjeczny wnuk pisarza, Andrzej Żuławski, nakręcił film Na srebrnym globie), Zwycięzca, Stara Ziemia), dramaty: Dyktator (1903, napisany dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego), Ijola (1905), Koniec Mesjasza (1906), Gród słońca (1911), Wianek mirtowy (1903), Gra (1906) i Za cenę łez (1909). Żuławski był też autorem wielu zbiorów wierszy, powieści, sztuk scenicznych, rozpraw filozoficznych i estetycznych.
Postać Jerzego Żuławskiego i jego dorobek literacki zostaną przedstawione podczas XV Biesiady Literackiej, pod hasłem „Barwny świat wokół nas – rodzinnie, zdrowo, sportowo” która odbędzie się jutro, 16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.