Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

DSCF155620 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy przy ul. Matejki 22  odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w których wzięli udział  uczniowie ze szczególnymi trudnościami edukacyjnymi, ich rodzice, opiekunowie oraz zaproszeni goście. W  spotkaniu poprzedzonym częścią artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy uczestniczył burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

 „Co roku w maju obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto  zapoczątkowane zostało we Francji na początku lat 90 XX wieku. Jest to

dzień manifestowania tolerancji, równouprawnienia i troski o osoby niepełnosprawne. Ten dzisiejszy dzień ma za zadanie zwiększać świadomość oraz pogłębiać integrację osób zdrowych i niepełnosprawnych intelektualnie” – powiedziała rozpoczynając obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy Marta Biłas.

 W uroczystości podczas której uczniowie ZSS w Dębicy przedstawili specjalnie przygotowany program artystyczny uczestniczył burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. „Jestem tutaj co roku i co roku uczniowie tej szkoły wzruszają mnie swoimi występami artystycznymi i podziwiam ogrom pracy jaką ci młodzi ludzie wkładają w przygotowanie się do tych występów. Słowa uznania należą się także wszystkim nauczycielom, którzy na co dzień pracują z uczniami tej szkoły. Widać, że ta praca jest ich powołaniem w które wkładają mnóstwo serca” – powiedział podczas spotkania burmistrz Mariusz Szewczyk.

Uczniowie, którzy na specjalnie przygotowanej scenie, w pięknej scenografii przedstawili kilka scenek rodzajowych i bajkę o „Złotej rybce” oraz zaprezentowali swoje umiejętności wokalne zebrali gromkie brawa od zgromadzonej na sali publiczności wśród której znaleźli się m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk, poseł Jan Warzecha, przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła, dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Dębicy Barbara Pelczar – Białek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Jan Borek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Dębicy Przemysław Wojtys, prezes MKS Piotr Chęciek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior, radny powiatowy Zygmunt Żabicki, dyrektor SP nr 3 Paweł Adamek oraz proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy ks. Jan Krupa.

Wszyscy uczestniczący w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Dniu Otwartym szkoły mogli wziąć udział w specjalnie na tę okazję zorganizowanym pikniku integracyjnym oraz obejrzeć wystawę prac podopiecznych placówki, które powstały w różnych pracowniach i warsztatach (rzeźby, kasetki, wazony itp.) jak również zobaczyć prace zgłoszone na Wojewódzki Konkurs Ekologiczno-Plastyczny szkół i ośrodków specjalnych województwa podkarpackiego pt. „Mój piękny ogród”. Jury w składzie: Joanna Przeworska – Erazmus, Małgorzata Gargas, Małgorzata Kędzior i Jan Borek wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach:

SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce Adrian Kadryś SOSW w Mielcu
II miejsce Magdalena Dul SOSW w Rudniku Nad Sanem
III miejsce Anna Pawelak SOSW w Brzozowie
wyróżnienie – Karol Ważny SOSW w Lubaczowie

GIMNAZJUM
I miejsce – Piotr Świątek ZSS w Dębicy
II miejsce – Magdalena Rachwał SOSW w Brzozowie

III miejsce – Katarzyna Wołowiec SOSW w Mielcu
III miejsce – Urszula Małecka SOSW w Brzozowie
wyróżnienie – Agnieszka Michalec Zespół Placówek im. Jana Pawła II SOSW Lubaczów

 SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY
I miejsce – Joanna Klisiewicz ZSS w Dębicy
II miejsce – Andrzej Kowalski Internat/Zespół Placówek im. Jana Pawła II SOSW Lubaczów
II miejsce – Sebastian Kuźniar ZSS im. UNICEF w Rzeszowie
III miejsce – Justyna Switek SOSW w Mielcu

wyróżnienie – Magdalena Idzik ZSS im. UNICEF w Rzeszowie

Jak podkreślała podczas spotkania dyrektor placówki Marta Biłas  szkoła w pełni przygotowuje uczniów do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie, uczy zaradności życiowej, komunikacji, pewności siebie  i radzenia sobie w różnych sytuacjach życia codziennego.

„Godność i szacunek  to coś co należy się każdemu, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pełnosprawności. Dzisiejszy dzień ma przypominać, że wartość człowieka to nie tylko intelekt, ale także wrażliwość, dobroć, miłość, uczciwość” – mówi Marta Biłas.

Dzień Otwarty szkoły był również okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy wspierają placówkę. W gronie tym znaleźli się zarówno przedstawiciele lokalnego samorządu jak i przedstawiciele firm wspierających szkołę: Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy, Andrzej Reguła, starosta powiatu dębickiego, Mateusz Smoła, przewodniczący Rady Powiatu, Anna Mikrut, prezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”, Grzegorz Domaradzki – dyrektor w Budimex SA, Krystyna Jaskowska, prezes firmy Igloocar, Jacek Gil, prezes Wodociągów Dębickich, Janusz Urbanik, prezes firmy Ventor, Piotr Szczerbiński,  firma Trans – Logistic, Paweł Bielatowicz i Mariusz Kos, właściciele Klubu Planeta. Słowa podziękowań zostały skierowane także do właścicieli firm: Pex-Pool, Tabor, Darco, Suret.

Gorące podziękowania dyrektor szkoły skierowała także do rodziców uczniów uczęszczających do placówki, bez pomocy których jak podkreślała nie byłoby możliwe zorganizowanie nie tylko dzisiejszego spotkania, ale także wielu innych uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.

Galeria zdjęć pod adresem:

http://debica.pl/aktualnosci/2015/05/dzien-godnosci-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.