Previous
Next

Żuławski w Dębicy

ATT000429 sierpnia bieżącego roku przypadać będzie setna rocznica śmierci Jerzego Żuławskiego – poety, pisarza. zwanego „ojcem polskiej fantastyki”, który zmarł służąc w Legionach i pochowany został na cmentarzu wojskowym w Dębicy. W związku z tym już w czerwcu odbędą się, organizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, uroczystości.
12 czerwca 2015 roku odbędzie się sesja naukowa „Życie i twórczość Jerzego Żuławskiego (1874-1914). Dębickie refleksje w setną rocznicę śmierci literata” podczas której zaprezentowane są zostaną następujące wystąpienia: Dr Tomasz Pudłocki (Instytut Historii UJ) „Literaci-nauczyciele szkół średnich w Galicji w II połowie XIX wieku – wyalienowani indywidualiści czy urzędnicy państwowi”; Mgr Arkadiusz S. Więch (Instytut Historii, Uniwersytet Rzeszowski): „Z tatrzańskiej arkadii na wojenny front. Małopolska bohema w służbie Polsce. Przypadek Jerzego Żuławskiego”; Mgr Kamil Ruszała (Instytut Historii UJ) „CK gimnazjum w Jaśle czasów Jerzego Żuławskiego”; Mgr Oskar Ostafin (Wydział Polonistyki UJ) „Literackie światy Jerzego Żuławskiego” oraz Dr Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta, Pracownia Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów na Uniwersytecie Wrocławskim) „Tworzenie tradycji i kształtowanie kultury. Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego – od pomysłu do realizacji”.
Podczas uroczystości ogłoszone zostaną także wyniki, zorganizowanego przez I LO w Dębicy oraz Podkarpackie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych, ogólnopolskiego konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne „Na srebrnym globie”. Na konkurs napłynęło ponad 250 prac od debiutujących twórców. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach wiekowych: I do lat 15; II – 16-19 lat oraz III od 20 lat.
Honorowy patronat nad obchodami objęli: Starosta Powiatu Dębickiego, Burmistrz Miasta Dębicy oraz Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Patronat naukowy pełnić będzie Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińśkiego w Zakopanem oraz Ośrodek Badawczy Facta Ficta, zaś patronat medialny: „Ziemia Dębica” i „Podkarpacka Historia”. Udział w rocznicowych uroczystościach wezmą potomkowie Jerzego Żuławskiego.
Arkadiusz S. Więch

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.