Pierwszy Półautomatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED w Powiecie Dębickim na obiekcie użyteczności publicznej.

???????????????????????????????Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica jako pierwszy w Powiecie dębickim zdecydował się na zakup Półautomatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED na obiekt użyteczności publicznej. Urządzenie zostało zamontowane na obiekcie krytej pływalni Kompleksu Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu. Dodatkowo w dniu 13 stycznia br. na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu odbyło się szkolenie dla pracowników basenu z obsługi defibrylatora, które przeprowadziła Pani Ewa Studzińska przedstawicielka Firmy MEDLine. Podczas szkolenia został zaprezentowany pełny instruktarz dotyczący obsługi urządzenia oraz przeprowadzono pełną procedurę jaka powinna zostać wykonana w przypadku użycia defibrylatora dla ratowania ludzkiego życia.
W ubiegłym roku Basen Wewnętrzny i Zewnętrzny Kompleksu Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu odwiedziło ponad 144 tyś osób. Chcąc bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica postanowił wyposażyć kompleks w urządzenie ratujące życie jakim jest Automatyczny Defibrylator AED.
Zakupiony Defibrylator będzie służyć nie tylko klientom Kompleksu Basenów „NEMO”, ale wszystkim osobom w okolicy, które będą wymagały podjęcia natychmiastowej akcji ratowania życia.
Mamy nadzieję, że taka sytuacja nigdy się nie zdarzy i użycie defibrylatora okaże się nie potrzebne, jednak życie ludzkie jest bezcenne, stąd nasza troska, by zapewnić wszystkim osobom jak największy stopień bezpieczeństwa.
Informacja o naszym defibrylatorze została przekazana do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdrovit” w Pustkowie-Osiedlu oraz został wpisany na polskiej mapie defibrylatorów na stronie www.ratujzsercem.pl, by w większym stopniu zwiększyć świadomość o dostępności defibrylatora.
Defibrylator AED jest urządzeniem umożliwiającym wykonanie wstrząsu elektrycznego u poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia, przez osobę przeszkoloną z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy z zastosowaniem AED.
Sygnał elektryczny generowany przez mięsień sercowy jest przechwytywany  przez dwie duże, samoprzylepne elektrody będące częścią składową AED.
Jeżeli wstrząs jest zalecany, impuls elektryczny jest dostarczany za pośrednictwem tych samych elektrod. Właściwe umieszczenie elektrod ma duże znaczenie. Zapewnia prawidłowy odczyt i interpretację rytmu serca przez AED oraz następujące potem dostarczenie impulsu elektrycznego
AED analizuje  rytm pracy serca poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia i decyduje, czy defibrylacja jest wskazana, czy też nie. Dzięki temu osoba obsługująca AED nie potrzebuje wiedzy z zakresu oceny rytmu.
Migotanie komór jest rozpoznawane prawie ze 100% czułością. Oznacza to, że AED zaleci wykonanie defibrylacji w prawie wszystkich przypadkach migotania komór. Jednocześnie brak jest  ryzyka wykonania defibrylacji u poszkodowanego, który tego nie wymaga.
Oficjalnego umiejscowienia Defibrylatora na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu dokonali Zastępca Wójta Gminy Dębica – Zdzisław Siwula, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Krzysztof Lipczyński oraz przedstawicielka firmy MEDLine – Pani Ewa Studzińska.
W tym miejscu składamy ogromne wyrazy podziękowania Polskiej Grupie Energetycznej PGE Obrót S.A. Dzięki przekazanej darowiźnie na rzecz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, mogliśmy umieścić defibrylator na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu, który w razie potrzeby użycia uratuje ludzkie życie.
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.