Previous
Next
Previous
Next

Wystawa „Dębica i jej mieszkańcy w obiektywie Józefa Steca

???????????????????????????????11 lutego w Muzeum Regionalnym w Dębicy odbył się wernisaż wystawy „Dębica i jej mieszkańcy w obiektywie Józefa Steca”. Sala starego kina w dębickim muzeum w której odbyło się oficjalne otwarcie wystawy, poprzedzające zwiedzanie ekspozycji znajdującej się na pierwszym piętrze nie pomieściła wszystkich chętnych chcących obejrzeć Dębicę sprzed kilkudziesięciu lat pokazaną na fotografii Józefa Steca. Gościem specjalnym wernisażu była córka fotografa – Halina Stec, która z rąk burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka odebrała specjalne podziękowania za przekazanie zbiorów ojca dla dębickiego muzeum.
Jak mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor muzeum Jacek Dymitrowski
przekazana przez panią Halinę Stec kolekcja jest niezwykle cenna.  Zdjęcia dokumentują bardzo ważne wydarzenia z historii Dębicy do których należą działania akcji „Burza”, rozstrzelanie 54 zakładników przy dębickiej cegielni przez Niemców w 1944 roku, wkroczenie Armii Czerwonej do Dębicy czy egzekucję żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Rynku w 1946 roku. Józef Stec, który był głównym dokumentalistą Dębicy przez blisko 60 lat, od lat dwudziestych na osiemdziesiątych kończąc na swoich fotografiach uwiecznił także mieszkańców naszego miasta, ich codzienne życie, majowe pochody i czyny społeczne w których w latach ’50 brali udział mieszkańcy grodu nad Wisłoką, czy też spotkania pod „Karolkiem” na dębickim Rynku w latach osiemdziesiątych.  Na wystawie która została zaprezentowana na I piętrze dębickiego muzeum obok setek fotografii pokazany został także warsztat fotograficzny Józefa Steca – jego aparaty fotograficzne, sprzęty do wywoływania zdjęć i inne akcesoria. W tej części wystawy obejrzeć można także rzeczy osobiste fotografa i różnego rodzaju dokumenty. Duże wrażenie robią także ogromne portrety Józefa Steca które w pierwszej kolejności widzą wszyscy wchodzący na wystawę.  Z ogromnym przejęciem uwiecznioną na fotografiach Dębicę i jej mieszkańców oglądała córka fotografa Halina Stec, która rok wcześniej przekazała Muzeum Regionalnemu w Dębicy kolekcję zdjęć z akcji Burza z 1944 roku.
źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.