Previous
Next
Previous
Next

Zmarła Ś.P. por. Bronisława Skóra

porocznikZ wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 7 lutego br. odeszła na wieczną wartę ś.p. por. Bronisława Skóra z d. Ździebło.
Łączniczka i sanitariuszka dębickiej Armii Krajowej oraz wieloletnia skarbniczka Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się 11 lutego o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Cmentarnej w Dębicy.
 
Bronisława Skóra urodziła się 15 lutego 1924 roku w Gliniku Skrzyńskim. Tuż po urodzeniu zmarli jej oboje rodzice. Została adoptowana przez Marię i Stanisława Ździebło z Małej. Podczas niemieckiej okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną w strukturach Armii Krajowej. Działała pod pseudonimem „Wiśnia”. Brała udział w szkoleniach sanitarnych oraz łącznościowych. Niosła pomoc kolegom – partyzantom Armii Krajowej, którzy przebywali w lasach. W lipcu 1944 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu w Pustkowie. Wkrótce została uwolniona wobec zbliżającego się frontu. Po zakończeniu wojny pracowała na gospodarstwie. W 1946 roku wyszła za mąż. Po 1990 roku zaangażowała się w działalność w strukturach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez wiele lat pełniła obowiązki skarbnika i kasjera ŚZŻAK Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń państwowych i wojskowych. Została także awansowana na stopień porucznika Wojska Polskiego.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.