Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Wyróżnienia dla ludzi Caritas

Caritas - nagrodzeniPrawie 60 osób otrzyma listy gratulacyjne sygnowane przez Biskupa Tarnowskiego oraz statuetki „Misericors” – „Miłosierny Sercem”. Przyznaje je co roku Caritas Diecezji Tarnowskiej. Trafią one do wolontariuszy i pracowników Caritas działających w parafiach, a także do przedstawicieli instytucji i firm wspierających działalność tej kościelnej organizacji charytatywnej.

Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. W sobotę, 2 kwietnia br., do kościoła parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej przyjadą wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas z całej diecezji, przedstawiciele uczniów zaangażowanych w działalność Szkolnych Kół Caritas oraz pracownicy placówek Caritas i darczyńcy. Uczestnicy uroczystości przejdą przez Bramę Miłosierdzia w kościele parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. O godzinie 10.00 będą się wspólnie modlić Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie uroczystej Mszy św. – transmitowanej przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz – będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po zakończeniu Eucharystii zostaną wręczone wyróżnienia dla osób zasłużonych dla Caritas. „Najwięcej statuetek „Misericors” otrzymają wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas” – zapowiada ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor diecezjalnej Caritas. „Najczęściej w działalność Caritas w parafiach angażują się osoby w średnim wieku i starsze. Cieszy nas jednak fakt, że coraz więcej młodych też chce pomagać potrzebującym. To często wychowankowie Szkolnych Kół Caritas. Pracy jest bardzo dużo. Najpierw jest to rozeznanie potrzeb podopiecznych, później szukanie ofiarodawców, pozyskiwanie żywności i innych darów, ich rozprowadzanie. Przykładowo w placówkach diecezjalnej Caritas oraz w Caritas działających przy wielu parafiach (w Brzesku, Bochni, Dębicy, Dąbrowie Tarnowskiej, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu i Tarnowie) codziennie przygotowywanych jest ok. 1500 gorących posiłków dla ubogich” – dodaje ks. Podstołowicz. W diecezji tarnowskiej działa ok. 4 tys. wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas, natomiast formację w szkołach przeszło ponad 8,5 tys. młodych ludzi; blisko 5 tys. to ci, którzy zakończyli już edukację. Aktualnie Szkolne Koła Caritas zrzeszają ok. 3,5 tys. aktywnie działających dzieci i młodzieży. Zbliżająca się Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna w Kościele w Polsce 72. Tydzień Miłosierdzia. Jego przeżywaniu będzie towarzyszyć ha­sło nawiązujące do trwającego Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.

W parafiach będą organizowane akcje mające na celu pozyskanie funduszy na wspieranie ubogich. „Zachęcamy też wolontariuszy Caritas, aby w Tygodniu Miłosierdzia odwiedzili chorych, starszych i cierpiących. Bardzo wiele osób potrzebuje dziś bowiem wsparcia nie tylko materialnego, ale duchowego – rozmowy, a czasami tylko obecności drugiego człowieka” – dodaje ks. Podstołowicz.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.