Previous
Next
Previous
Next

Diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

okladkaMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz prof. Krzysztof Ożóg z UJ zostali zaproszeni do Tarnowa na diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. 22 kwietnia br. wygłoszą oni wykłady podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Obchody z udziałem m.in. biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża będą połączone z promocją albumu pt.: „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”.

Podczas spotkania, Minister Kultury mówił będzie o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, w których uczestniczył, a prof. Ożóg wygłosi wykład o Chrzcie Polski i jego konsekwencjach dla narodu polskiego.

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej podjęła się opracowania albumu, który zawiera fotografie wszystkich parafialnych chrzcielnic z terenu diecezji. Zostanie on zaprezentowany uczestnikom spotkania. Z publikacji można się dowiedzieć m.in. gdzie znajdują się najstarsze chrzcielnice diecezji tarnowskiej, kto ze znanych osób został ochrzczony w Tarnowie, Bochni, Mielcu, Dębicy, Nowym Sączu, Limanowej i w innych miejscowościach? Obok zdjęć znajdziemy nazwiska m.in. duchownych, ludzi kultury, nauki, sztuki, działaczy społecznych i uczestników walk o wolność. Do tego zacnego grona należą m.in. św. Stanisław, o. Stanisław Papczyński, gen. Władysław Sikorski, gen. Henryk Sucharski, a także dramatopisarz i prozaik Sławomir Mrożek, o. Zbigniew Strzałkowski i siatkarka Agata Mróz.

„Album jest materialnym dowodem wdzięczności za 1050 lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich, w które wpisują się także tereny diecezji tarnowskiej z historią św. Stanisława ze Szczepanowa – patrona Polski – i najstarszą chrzcielnicą w diecezji, która tam się znajduje. Jest też darem dla młodych, którzy będą tworzyć przyszłość Kościoła tarnowskiego” – podkreśla ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej i autor projektu.

Jakie są chrzcielnice diecezji tarnowskiej? Można na nich m.in. odnaleźć daty ich powstania oraz herby znanych rodów. Większość ma kształt kielicha i muszli. Z okazji obchodów Milenium powstało wiele chrzcielnic z dekoracją nawiązującą do wydarzeń z dziejów Polski.

W powstanie albumu włączyli się wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Na obchody rocznicy Chrztu Polski zostali także zaproszeni burmistrzowie i wójtowie. Na okolicznościowe spotkanie do WSD mogą przyjść również wszyscy zainteresowani. Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”.

Diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 22 kwietnia, o godzinie 11.30, w tarnowskim Seminarium. Po zakończeniu konferencji, czyli ok. 14.15, będzie możliwość zwiedzania katedry tarnowskiej i Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.