8 kwietnia w podziemiach kościoła klasztornego przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy odbyła się konferencja „Nowe media – zagrożenie czy szansa dla współczesnej rodziny?” której tematem były zagrożenia związane z niewłaściwym wykorzystaniem internetu przez dzieci i nastolatków. Wykłady które wygłosili m.in. pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w piątkowe popołudnie wysłuchało blisko 100 osób.
Pornografia w internecie, uzależnienie nastolatków od smartfonów, tabletów oraz gier komputerowych, to niektóre z zagadnień które poruszone zostały podczas piątego już sympozjum zorganizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich, Parafię Matki Bożej Anielskiej, Stowarzyszenie Dobroć, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Powiat Dębicki, Miasto Dębica oraz Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy.
Szczególnie interesujący i trafiający do wyobraźni słuchaczy był drugi w kolejności wykład wygłoszony przez dr Dorotę Bis z KUL-u pt. „Tablety i smartfony – kiedy sprzymierzeńcy, a kiedy wrogowie wychowania?”. Ilustrujące go przykłady zachowań dzieci i rodziców w kontakcie z urządzeniami elektronicznymi takimi jak tablet, smartfon czy komputer i eksperymenty przeprowadzane w zakresie kontaktu z tymi urządzeniami niejednokrotnie zaskakiwały słuchaczy. „W jednej z rodzin przeprowadzono eksperyment polegający na zrezygnowaniu przez miesiąc ze wszystkich urządzeń elektronicznych typu telewizor, tablet, komórka i telefon. Proszę zgadnąć kto nie wytrzymał eksperymentu ? Ojciec rodziny – bo nie mógł oglądać meczy piłkarskich” – mówiła dr Dorota Bis.
W sympozjum podczas którego wygłoszony został także wykład przez ks. prof. dr hab. Andrzeja Kicińskiego „Rodzice i wychowawcy wobec zagrożeń w globalnej sieci” i przeprowadzona przez s. dr hab. Loyolę Opielę dyskusja pod hasłem „Jak z przeszkody uczynić szansę? – rola rodziców i wychowawców w wykorzystaniu mediów dla dobra dzieci i rodziny z udziałem dr Doroty Bis i ks. prof. dr hab. Andrzeja Kicińskiego udział wzięło blisko 100 osób z terenu Dębicy i powiatu dębickiego w gronie których znalazły się m.in. Siostry Służebniczki, burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, starosta Andrzej Reguła, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego Barbara Pelczar – Białek . Sympozjum otworzył i zapowiadał poszczególne wykłady Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Koordynatorem projektu był Maciej Małozięć, dyrektor Centrum Edukacji Kana w Dębicy.