Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pilzno. Mniej pieniędzy na szkoły

logo pilznaO 350 tys. zł mniejszą subwencję oświatową otrzyma Gmina Pilzno w 2016 roku – wynika z informacji Ministerstwa Edukacji. – Oznacza to, że konieczne będą poważne oszczędności. Być może nie obejdzie się bez łączenia małych klas – komentuje Ewa Gołębiowska, Burmistrz Pilzna.

W tym roku wysokość subwencji dla naszej gminy zaplanowano na poziomie 16,274 mln zł, a – jak się okazuje – faktycznie wyniesie ona 15,924 mln zł. Oznacza to, że gmina w tym roku otrzyma o około 350 tys. zł mniej, mimo że liczba uczniów nie tylko nie spadła, ale wzrosła o 36 w stosunku do poprzedniego roku szkolnego. W sytuacji, gdy subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania 12 placówek, powoduje to pogłębienie finansowego problemu.
W 2015 roku na utrzymanie 12 szkół gmin wydała blisko 18,9 mln zł , czyli o prawie 3,2 mln zł więcej niż wynosiła subwencja. Brakującą kwotę samorządowe władze wyłożyły z własnego budżetu. Na zwiększanie tej kwoty budżetu już nie stać. Dlatego konieczne będą oszczędności i najprawdopodobniej dojdzie do łączenia najmniej licznych klas.
Przypomnijmy, że na terenie gminy jest 11 szkół podstawowych. W najmniejszej z nich w Parkoszu w tym roku szkolnym uczy się 28 uczniów w trzech oddziałach w klasie I, II i VI. Nie ma klas III, IV i V. Niewiele więcej uczniów jest w szkole w Jaworzu Górnym. Tutaj 30 uczniów tworzy 6 oddziałów, liczących od 3 do 7 uczniów. Najwięcej uczniów jest w szkole w Pilźnie, gdzie 443 uczniów uczy się w 19 oddziałach. Z kolei w 11 gimnazjach uczy się ogółem 614 uczniów. Najmniejsze gimnazjum w Parkoszu ma 2 oddziały klasy I i II. Klasy trzeciej w tej szkole nie ma. W Jaworzu Górnym w trzech oddziałach uczy się 25 uczniów, a każdy z oddziałów liczy od 8 do 9 uczniów. W największym gimnazjum w Pilźnie w 9 oddziałach uczy się 208 uczniów.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.