Previous
Next

 50- lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy

???????????????????????????????19 maja w Domu Kultury „Kosmos” odbył się jubileusz 50-lecia działalności Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Jubileusz w którym w którym uczestniczyło ponad 150 osób w gronie których znaleźli się przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, darczyńcy wspierający szkołę oraz rodzice i dzieci uczęszczające do tej szkoły został połączony z obchodami Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Podczas spotkania w sali kinowej kina „Kosmos” zaprezentowana została historia Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy oraz film ukazujący działalność szkoły na przestrzeni 50 lat. Jak można było usłyszeć podczas prezentacji początki kształcenia specjalnego dzieci z upośledzeniem umysłowym w Dębicy, sięgają roku 1959. Wówczas to przy Szkole Podstawowej Nr 3 utworzono klasę specjalną zwaną pomocniczą. Z dniem 1 września 1966 roku decyzją władz oświatowych klasy specjalne przekształcono w samodzielną Szkołę Podstawową Specjalną Nr 7 w Dębicy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Pierwszym jej dyrektorem został Ryszard Pocheć. W roku 1975 utworzono 2 klasy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. 1 września 1991 roku Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 7 została przeniesiona do budynku przy ul. J. Matejki 22 w którym działa do chwili obecnej. Reforma oświatowa z 2000 roku zaowocowała przekształceniem dotychczas istniejącej placówki w Zespół Szkół Specjalnych, w którego skład weszły: Wczesne wspomaganie, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła przysposabiająca do pracy, Grupa wychowawcza w ZOZ, Zespół rewalidacyjno-wychowawczy.


Film przedstawiał historię szkoły jej pierwszą siedzibę w dzisiejszym budynku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz kolejne lata działalności placówki, jej dyrektorów, nauczycieli i budynki w których działa i działa obecnie szkoła. Początki działalności placówki obrazowały przed wszystkim zdjęcia z tego okresu na których można było zobaczyć pierwszych podopiecznych szkoły i kadrę pedagogiczną, która opiekowała się dziećmi. Jak podkreślała dyrektor Marta Biłas na początku do szkoły trafiały jedynie dzieci z lekką niepełnosprawnością umysłową. Dzisiaj opiekę, naukę i przygotowanie do życia w tej szkole znajdują także dzieci z znaczną niepełnosprawnością umysłową.

Po prezentacji specjalne podziękowania za lata pracy na rzecz dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do tej szkoły skierowała dyrektor tej placówki Marta Biłas do byłych dyrektorów, nauczycieli emerytów, kadry pedagogicznej, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców. Podziękowania i piękne ceramiczne anioły zostały przekazane także na ręce wszystkich którzy od lat wspierają działalność szkoły: władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich, przyjaciół szkoły i sponsorów. Dyrektor szkoły Marta Biłas od przybyłych odebrała gratulacje z okazji 50 – lecia szkoły z życzeniami dalszej pracy na rzecz szkoły i jej uczniów. Wielkimi brawami przyjęta została przez dzieci i ich rodziców deklaracja ze strony burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka i starosty powiatu dębickiego Andrzeja Reguły, że już w niedługim czasie Zespół Szkół Specjalnych zostanie przeniesiony do budynku przy ul. Kościuszki, na terenie dawnej jednostki wojskowej. Gospodarze miasta i powiatu zgodnie zadeklarowali, że zrobią wszystko żeby do przeprowadzki szkoły doszło jak najszybciej.
Na zakończenie części oficjalnej w kilkudziesięciominutowym programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie szkoły, po którym to występie zostały odpalone race na jubileuszowym torcie, którym zostali poczęstowani zaproszeni a na jubileusz goście. Po części oficjalnej dzieci, ich rodzice i nauczyciele udali się na dalszą część świętowania na terenie klubu sportowego Wisłoka – w „Stodole”, gdzie odbył się festyn dla dzieci podczas którego odbywały się gry, zabawy, konkursy, spotkanie przy grillu oraz puszczanie 50 balonów.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.