Previous
Next
Previous
Next

Cyrkowy spektakl teatralny na początek wakacji

Pippi4_Marta_AnkiersztejnCykl wakacyjnych imprez kulturalnych w naszym mieście zainauguruje niezwykłe wydarzenie artystyczne – spektakl „Pippi Pończoszanka”, łódzkiego Teatru Pinokio. 3 lipca br. przedstawienie zostanie wystawione w namiocie cyrkowym, który stanie na stadionie miejskim przy ul. Akademickiej. Towarzyszyć mu będą koncert zespołu Bura Kura oraz warsztaty artystyczne, adresowane do uczniów szkół podstawowych.

Pippi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów przemierza całą Polskę. Do kolejnych miejscowości przyjeżdża namiot cyrkowy, w którym spotkamy rudą dziewczynkę z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów. Pippi nie siedzi prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami.

Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Program:

2 lipca 2016 r. / Dom Kultury „Mors”, ul. Sportowa 28

15:00 – warsztaty: Jak zostać Pippi?

17:00 – finał warsztatów: parada uczestników

Dołącz do bandy Pippi Pończoszanki: wstąp do cyrku, zaciągnij się na piracki statek, zamieszkaj w Willi Śmiesznotce. W trakcie warsztatów przejdziesz prawdziwy trening, który wprowadzi Cię w świat Pippi. Pokażmy dorosłym, jak wygląda prawdziwa zabawa!

Warsztaty będą prowadzone w trzech grupach i zakończy je wspólna dziecięca parada.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy prosimy dokonywać u p. Dominiki Migoń pod nr tel. 510 394 981. Ilość miejsc ograniczona!

3 lipca 2016 r. / Stadion Miejski, ul. Akademicka

18:00 – namiot cyrkowy: spektakl „Pippi Pończoszanka” i koncert zespołu Bura Kura

Wstęp za wejściówkami, które można odebrać w DK „Mors”.

tekst „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren
w tłumaczeniu Agnieszki Hein i Magdy Godlewskiej
licencjodawca praw autorskich Astrid Lindgren: Agencja Dramatu i Teatru

reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Piotr Klimek
konsultacje cyrkowe: Grupa CARNIVAL

produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Pinokio w Łodzi

aktorzy:
Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Majewska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Ewa Wróblewska

 
cyrkowcy:
Mateusz Kownacki, Marzena Lesiak, Stanisław Madej

muzycy z zespołu Bura Kura:

Konrad Dworakowski, Piotr Frontczak, Łukasz Jerzykowski/Michał Nowak

 
Premiera przedstawienia miała miejsce: 6 lipca 2013 roku w Łodzi.
 

Projekt jest realizowany w ramach programu „Lato w teatrze”, składa się ze spektaklu „Pippi Pończoszanka” granego w namiocie cyrkowym, koncertu, parady oraz warsztatów artystycznych. Działania skierowane są do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów.

Twórcy spektaklu:

Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003-2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek; pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Od 2009 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru PINOKIO w Łodzi.

Marika Wojciechowska – absolwentka malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych oraz na ponad czterdziestu ekspozycjach zbiorowych. Tworzy scenografie do spektakli w Polsce i za granicą.

Piotr Klimek – kompozytor, wykładowca, producent muzyczny. Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (od 2003 roku doktor sztuk muzycznych w dziedzinie kompozycji). Od 1998 roku związany z Uniwersytetem Szczecińskim. Wykłada gościnnie także na innych uczelniach w Polsce i za granicą. Pisze muzykę chóralną, elektroniczną, kameralną, symfoniczną oraz teatralną. Współtworzył ponad osiemdziesiąt realizacji scenicznych.

Teatr PINOKIO w Łodzi istnieje od 1945 roku. W jego repertuarze są przedstawienia dla widzów w każdym wieku: najnajów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Teatr działa aktywnie w zakresie animacji oraz pedagogiki teatralnej; w ofercie obok spektakli znajdują się także warsztaty, ferie, festiwale, koncerty, programy edukacyjne. Więcej informacji na temat działalności teatru znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie realizuje projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Instytut tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatralnej. Jednym z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego z tej dziedziny jest program „Lato w teatrze”, w ramach którego od siedmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Program został zainicjowany i jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.