7 czerwca przy Przedszkolu Miejskim nr 4 w Dębicy otwarty został „EKO Ogród Małych Odkrywców”. Projekt którego koszt wyniósł ponad 64 tysiące złotych jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a wniosek o dotację na jego realizację został przygotowany przez pracowników Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Dębicy przy współpracy pracowników Miejskiego Przedszkola nr 4.
EKO Ogród Małych Odkrywców to zadanie, które zostało zrealizowane w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Parku Jordanowskim w ramach prowadzonej w placówce edukacji ekologicznej. Zakres przedsięwzięcia obejmował zakup wyposażenia do budynku przedszkola. Wśród zakupów znalazły się m.in. zakup tablicy interaktywnej z projektorem, laptopa, drukarki ze skanerem, zestawów do badania wody, gleby i powietrza, filmów edukacyjnych, aparatu fotograficznego, lupy, mikroskopu, lornetki, sprzętu młodych ekologów, stanowiska do prowadzenia zajęć plastycznych, stanowiska do prowadzenia doświadczeń oraz zakup krzesełek, stolików i mebli do przechowywania zakupionego sprzętu.
Do stworzonego ogrodu zakupiono min. altanę z wyposażeniem, sprzęt do zajęć ruchowych, kompostownik, pojemniki do segregacji, szklarnię oraz budki lęgowe dla ptaków.
„
Idea realizacji projektu zrodziła się w oparciu o rzeczywiste problemy, coraz częściej występujące w naszym społeczeństwie. Należą do nich przede wszystkim brak elementarnej wiedzy na temat ochrony środowiska, gospodarki odpadami, otaczającej nas przyrody, a także zdrowego trybu życia. Dlatego projekt obejmuje cztery obszary tematyczne, które są niezwykle istotne w procesie edukacji przedszkolnej: socjalizację, ochronę środowiska, sport i kulturę. Dzieci zaszczepione tematyką ekologiczną, w dalszym procesie edukacyjnym mogą być prekursorami „inicjatyw ekologicznych” i akcji zmierzających do poprawy stanu środowiska w szkole podstawowej, gimnazjum czy w szkole średniej” – mówi Tomasz Baran, kierownik Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Dębicy, który przygotowywał wniosek o dotację na realizację tego projektu.
Według założeń, edukacja ekologiczna dzieci przedszkolnych, ich zaangażowanie i satysfakcja przełożą się na zainteresowanie tematyką ochrony środowiska i odpowiedzialności za otaczające nas środowisko zarówno ich rodziców, jak i znajomych. Utworzenie pierwszej bazy edukacji ekologicznej w Dębicy stanowi podstawy do kontynuowania działań w tym zakresie w szerszej skali i dla większej liczby odbiorców.
Całość zadania związanego z EKO Ogrodem Małych Odkrywców wyniosła 64.200,00 zł i była współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Wniosek o dotację został przygotowany przez pracowników Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego przy współpracy pracowników przedszkola.