Previous
Next
Previous
Next

70 rocznica egzekucji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na dębickim Rynku

???????????????????????????????10 lipca br. na dębickim Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę zamordowania podczas jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce 3 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki ps. „Mściciel”. Podczas uroczystości wspomniane zostały także ofiary ludobójstwa na Wołyniu i Kresach II Rzeczypospolitej.
10 lipca 1946 roku na mocy wyroku Sądu Okręgowego, Wydziału do Spraw Doraźnych w Rzeszowie wydanego  25 czerwca 1946 roku na dębickim Rynku wykonano karę śmierci na 3 polskich patriotach, członkach Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki  „Mściciela: Józefie Gręboszu ps. „Pszczółka”, Józefie Kozłowskim ps. „Mruk” i Franciszku Nosterze ps. „Bukiet”. Publiczny wyrok został wykonany przez powieszenie, co miało na celu odstraszenie potencjalnych „wrogów władzy ludowej” oraz zademonstrowanie siły i determinacji reżimu komunistycznego.
???????????????????????????????W 2013 roku na dębickim rynku został odsłonięty pomnik „Żołnierzy Wyklętych” Polskiego Podziemia Niepodległościowego, który jest wyrazem hołdu mieszkańców Dębicy oraz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości i suwerenności Polski z bronią w ręku oraz w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Od 4 lat, w rocznicę ostatniej publicznej egzekucji na dębickim Rynku przy pomniku „Żołnierzy Wyklętych” zapalane są znicze i składane kwiaty przez władze miejskie i przedstawicieli organizacji kombatanckich, samorządowych i mieszkańców miasta.
???????????????????????????????W ostatnią niedzielę hołd zamordowanym żołnierzom państwa podziemnego złożyli: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych kpt. Izabela Podhalańska, kpt. Edmund Książek i Stanisław Garstka ze  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jerzy Krupa, Związek Inwalidów Wojennych, Maciej Małozięć, sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK, Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych, radny Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 Zbigniew Drzymała,  jeden z inicjatorów powstania pomnika  Mariusz Trojan, reprezentacja grupy rekonstrukcyjnej  oraz młodzież ze Związku „Strzelec”.
Organizatorami uroczystości  byli: Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK, Miasto Dębica  oraz  Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa działająca w ramach Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” w Mielcu

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.