Previous
Next
Previous
Next

Arcybiskup Zygmunt Zimowski odszedł do Domu Ojca

zimowski
We wtorek 12 lipca 2016, krótko przed północą, po blisko 19 miesiącach zmagania się z chorobą nowotworową zmarł Arcybiskup Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, Członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, członek Kongregacji ds. Biskupów, Biskup Radomski w latach 2002-2009, Członek rady Stałej Episkopatu Polski a także Delegat ds. Emigracji, Kapłan Diecezji Tarnowskiej. Urodził się w Kupieninie w 1949 roku, wyświecony na kapłana w 1973 roku. Po studiach dogmatycznych na KUL-u oraz w Insbrucku został oddelegowany w 1983 roku do pracy w Kongregacji Nauki Wiary, gdzie stał się bliskim współpracownikiem Kardynała Józefa Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI. W 2002 roku został zamianowany przez Jana Pawła II ordynariuszem radomskim, by po siedmiu latach powrócić do Watykanu i na życzenie Benedykta XVI, kierować Papieską Radą ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Odszedł jako urzędujący pracownik Stolicy Apostolskiej. Choroba doświadczyła tego, który z ramienia papieża miał powierzoną troskę właśnie o chorych w całym Kościele. Papież Franciszek jak również emerytowany Benedykt XVI osobiście wyrażali zapewnienie o modlitwie i towarzyszenie w cierpieniu.
Pożegnanie zmarłego Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego będzie następujące:
Niedziela 17 lipca: godz. 15.00 – Msza św. żałobna w Mędrzechowie (rodzinna parafia); godz. 19.00 – Msza św. żałobna w Kupieninie (rodzinna miejscowość); w obydwu miejscach z obecnością trumny z ciałem zmarłego.
Poniedziałek 18 lipca: przewiezienie trumny do katedry w Radomiu; godz. 18.30 – wprowadzenie do katedry; godz. 19.00 – Msza św., Diecezjalne Pożegnanie.
Wtorek 19 lipca;  godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa i złożenie ciała w kaplicy katedralnej.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.