Previous
Next
Previous
Next

72. rocznica akcji „Burza” – obchody już w najbliższą niedzielę

Plakat KałużówkaW najbliższą niedzielę 28 sierpnia na polanie Kałużówka  odbędą się obchody 72. rocznicy akcji „Burza” i stoczonej tutaj w 1944 roku największej bitwy partyzanckiej w południowo-wschodniej Polsce.
Na polanie Kałużówka w czasie II wojny światowej w 1944 roku podczas Akcji „Burza” oddziały AK obwodu dębickiego stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej. Apogeum walk poprzedzonych całodobowym ostrzałem artyleryjskim ze strony oddziałów niemieckich miało miejsce podczas bitwy na Kałużówce – 23  i 24 sierpnia 1944. Żołnierze 5 Pułku Strzelców Konnych AK pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” kilkakrotnie odparli atak wroga i w godzinach wieczornych po całodziennej walce niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. Bitwa na Kałużówce należy do największych potyczek Armii Krajowej w Podokręgu AK Rzeszów w okresie akcji  „Burza”.
Program uroczystości:
– godz. 9:30  – pomnik przy drodze Braciejowa-Południk  (złożenie kwiatów przez weteranów Armii Krajowej i delegacje organizatorów, polana Kałużówka – w razie intensywnych opadów deszczu uroczystości odbędą się w kościele w Gumniskach),
– godz. 10 – msza święta w intencji ojczyzny
– godz. 11 – oficjalne obchody
* hymn państwowy,
*apel poległych,
* salwa honorowa,
* złożenie wieńców i wiązanek kwiatów,
*piknik patriotyczno-historyczny, tj. grochówka wojskowa, diorama historyczna, wydawanie kart uczestnika uroczystości rocznicowych.
Imprezą towarzyszącą uroczystościom będzie Bieg przełajowy „PARTYZANT” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania AK Obwodu Dębica, który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 14.00 – start przy Orliku w Gumniskach (informacje: www.maratonczyk-debica.pl).
O godz. 8.30 z Placu Solidarności na Kałużówkę  odjedzie autokar którym na uroczystość będą mogli się dostać kombatanci, harcerze i poczty sztandarowe.
Główni organizatorzy obchodów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto i Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Miasto Dębica, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Zespół Szkół w Gumniskach, Hufiec ZHP Dębica,  Parafia Wniebowzięcia NMP w Gumniskach.
Patronat Honorowy nad uroczystościami patriotyczno-religijnym na polanie Kałużówka objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.