Previous
Next
Previous
Next

Diecezja tarnowska podziękowała za kanonizację o. Stanisława Papczyńskiego

Podegrodzie - dziękczynienie1Diecezja tarnowska podziękowała za kanonizację świętego Rodaka – ojca Stanisława Papczyńskiego. Uroczystości odbyły się 8 września br. w Podegrodziu – rodzinnej parafii nowego Świętego.
Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W uroczystości licznie uczestniczyli parafianie i mieszkańcy regionu sądeckiego oraz kapłani z całej diecezji i osoby konsekrowane. Była też delegacja ze Słowacji, Góry Kalwarii i przedstawiciele Zgromadzenia Księży Marianów na czele z Generałem – księdzem Andrzejem Pakułą i Prowincjałem – księdzem Pawłem Naumowiczem. Do Podegrodzia przyjechał także biskup kielecki Jan Piotrowski. Obecni byli biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: bp Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz, a także biskup senior Władysław Bobowski.
Bp Andrzej Jeż mówił w homilii, że bardzo znamienne jest, że rozwój kultu ojca Stanisława Papczyńskiego przypada właśnie na XXI wiek – i to na skalę, jakiej nie było wcześniej.
„Dlaczego św. Stanisław Papczyński zostaje ukazany Kościołowi właśnie w tym momencie? Każdy święty jest szczególnym znakiem Boga dla czasów, w których żył. Ale też każdy święty niesie ze sobą ponadczasowość; jest znakiem tego, jak wielkich dzieł może dokonać łaska Boża w człowieku, który ją przyjmie i z nią współpracuje. (…) „w tym momencie dziejów Kościoła, naszego narodu, diecezji tarnowskiej, parafii Podegrodzie i naszych własnych dziejów święty Stanisław Papczyński bierze nas za rękę i prowadzi do świętości” – mówił.
Bp Andrzej Jeż podkreślił, że przez ponad trzy wieki, mimo wielu niesprzyjających okoliczności, pamięć o ojcu Stanisławie Papczyńskim trwała pośród wiernych.  Z powodu cudów ratowania dzieci nienarodzonych św. Stanisław Papczyński został uznany za patrona w walce o życie poczęte; jest orędownikiem małżeństw pragnących potomstwa, a także patronem dzieci nienarodzonych.
Jak mówił w homilii biskup Jeż, wiele łask za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego wypraszają rodziny obciążone nałogami, skłócone, dotknięte kryzysem małżeńskim i problemami wychowawczymi z dziećmi. „Również osoby, które mają trudności z nauką albo pewne zahamowania związane z przyswajaniem wiedzy, otrzymują od niego pomoc” – dodał.
Bp Jeż podkreślił, że kanonizacja nowego świętego właśnie w Roku Miłosierdzia przypomina nam o obowiązku czynienia miłosierdzia względem żywych i modlitwy za zmarłych.  Zdaniem biskupa, święty Stanisław Papczyński pokazuje nam także nieskończoną perspektywę godności, świętości i piękna życia każdego człowieka.
„Życie i droga do świętości ojca Papczyńskiego jest wymownym znakiem dla współczesnych czasów, w których świat, a zwłaszcza stary kontynent europejski, bardzo mocno odcina od Boga, który jest Stwórcą człowieka i który wskazuje mu najgłębszy sens oraz cel życia. (…) Dzisiaj dziękujemy wspólnie Bogu za dar kanonizacji ojca Papczyńskiego. Dziękujemy także za to, że diecezja tarnowska jest żyzną ziemią świętych i błogosławionych. I prosimy Boga, aby taką nadal pozostała przez kolejne pokolenia i przez następne wieki” – dodał.
Na zakończenie uroczystości ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP, przeczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent wyraził wdzięczność za dar tego wybitnego Polaka, który pozostawił  nam także wiele aktualnych wskazań. Andrzej Duda życzył, by przykład św. o. Stanisława Papczyńskiego – wiernego Bogu i Ojczyźnie, oddanego człowiekowi – inspirował mieszkańców do odważnego odpowiadania na wyzwania współczesnych czasów. „Niech to wielkie dziedzictwo jakie nam pozostawił będzie przekazywane przyszłym pokoleniom” – napisał prezydent RP.
Kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego odbyła się 5 czerwca br. w Watykanie. Uczestniczyła w niej liczna delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem i biskupem Leszkiem Leszkiewiczem, a także ok. 500 osób z parafii Podegrodzie.
 
 
Załącznik:
Mp3 mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż

Zdjęcia: Grzegorz Brożek /Foto Gość

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.