Previous
Next
Previous
Next

Pamiątki po kapitanie Zygmuncie Leyko trafiły do Muzeum Regionalnego w Dębicy

leykoWyjątkowe pamiątki po swoim ojcu, kapitanie Zygmuncie Leyko, dębiczaninie, żołnierzu Legionów Polskich, obrońcy Lwowa i uczestniku kampanii wrześniowej przekazała do zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy córka kapitana  Joanna Rusecka. Pamiątkowe dokumenty, zdjęcia, medale, świadectwa, odznaczenia  przekazała ona na ręce burmistrza Mariusza Szewczyka i jego zastępcy Wojciecha Iwasieczko. Muzeum zyskało dzięki temu wyjątkowy zbiór pamiątek po zasłużonym dla ziemi dębickiej dębiczaninie. 
Zygmunt Leyko rodził się w Dębicy w 1899 roku. W 1915 roku w wieku 17 lat razem z ojcem, urzędnikiem sądowym wstąpił do Legionów Polskich, gdzie trafił do drugiej brygady, zwanej Karpacką. W 1918 roku zaciągnął się do formującego się właśnie Wojska Polskiego, batalionu ropczyckiego. W walkach, które toczyły się w latach 1919-1920 o granice Państwa Polskiego, walczył z bolszewikami o Lwów i po tych walkach został uznany za wyróżniającego się żołnierza i awansowany do stopnia kaprala.  W okresie dwudziestolecia międzywojennego ukończył podchorążówkę, a w kolejnych latach awansował na podporucznika, potem kapitana. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej, potem trafił do sowieckiej niewoli i razem z innymi oficerami został umieszczony w pociągu jadącym w głąb ZSRR w kierunku Katynia skąd udało mu się uciec i wrócić do Dębicy. Tutaj dołączył do formującego się Związku Walki Zbrojnej i został jego pierwszym dowódcą. Przez  kolejne lata aktywnie działał w konspiracji, brał udział w akcji „Burza”, a po jej zakończeniu był prześladowany przez sowietów. Po zakończeniu wojny Zygmunt Leyko prowadził gospodarstwo na Opolszczyźnie, a w latach ’50 powrócił do Dębicy, gdzie zmarł w 1994 roku w wieku 95 lat.   Za swoją działalność i postawę doczekał się licznych odznaczeń: Polonia Restituta 5 klasy, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Krzyż AK, Krzyż Partyzancki, Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 i Medal Wojska.
Goszcząca w Dębicy córka kapitana Leyko spotkała się w ratuszu z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem i jego zastępcą Wojciechem Iwasieczko i przekazała na ich ręce pamiątki po ojcu: fotografie, medale, świadectwa, listy i zapiski, które trafia do zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy i w przyszłości zostaną pokazane dębiczanom.
DSC03213 DSC03218
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.