Previous
Next

50. rocznica koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

Limanowa_plakatW niedzielę, 18 września br. odbędą się główne obchody 50. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Mszy św. sprawowanej na placu koronacyjnym o godzinie 11.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Będzie to nawiązanie do wydarzeń sprzed lat, bo 50 lat temu limanowską Pietę koronował ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. Niedzielna Msza św. będzie połączona z diecezjalnymi obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.
„50 lat temu w uroczystościach uczestniczyło ponad sto tysięcy osób. Zapraszam diecezjan do udziału w niedzielnej Mszy św., podczas której będziemy dziękować za koronację Piety. Kult Matki Bożej Bolesnej cały czas jest bardzo żywy. Ludzie proszą Maryję m.in. o zdrowie, uzdrowienie, nawrócenie, znalezienie pracy. Jest też bardzo dużo podziękowań” – mówi ks. Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium.
Uroczystości rocznicowe odbędą się podczas tygodniowego odpustu ku czci Matki Boskiej Bolesnej. Rozpocznie się on już w czwartek. Do sanktuarium przybędą pielgrzymki piesze i autokarowe. W Limanowej będą  się modlić m.in. osoby duchowne, całe rodziny, chorzy, emeryci, bezrobotni, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, Romowie, pracownicy służby zdrowia, dzieci i młodzież, przedsiębiorcy, nauczyciele. W czasie tygodniowego odpustu uroczystym celebrom będą przewodniczyć m.in.: abp Wacław Depo, abp Wiktor Skworc i abp Stanisław Budzik.
W Limanowej odbyło się Sympozjum Maryjne, którego celem było pogłębienie znajomości historii kultu Matki Boskiej Bolesnej. Ponadto rocznica stała się okazją do zorganizowania konkursu plastyczno-literacko-muzycznego pt. „Matka Boska Limanowska w moim życiu”. Na konkurs spłynęło kilkaset prac. Powstała też książka poświęcona koronacji limanowskiej Piety oraz płyta ze specjalnymi utworami napisanymi na tę okazję. Płytę nagrał chór Canticum Iubilaeum działający przy sanktuarium limanowskim.
Z okazji rocznicy koronacji, 16 września o godz. 19.30 w bazylice limanowskiej odbędzie się oratorium ku czci Matki Boskiej Bolesnej pt. „Droga do Ciebie”. Tekst oratorium został napisany przez Zbigniewa Wronę. Muzykę skomponował Sławomir Szymocha, który będzie również dyrygował połączonymi limanowskimi chórami i orkiestrą. Oratorium ukazuje sceny z życia Matki Boskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na Jej boleści.
50 lecie rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej w Limanowej został także poświęcony List pasterski biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Pasterz Kościoła tarnowskiego podkreśla w nim, że „obecność Maryi w naszej kulturze i w przestrzeni naszej wiary jest tak niezbędna, jak obecność matki dla każdego dziecka”. Ordynariusz diecezji przypomina, że mieszkańcy Limanowej i okolic wielokrotnie doświadczali opieki Matki Boskiej Bolesnej, zwłaszcza pośród wydarzeń szczególnie trudnych, jak potop szwedzki, rabacja czy epidemie. Biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie modlił się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – w swojej rodzinnej parafii – w piątek, 16 września, podczas Mszy o 11.00 i 17.30, a także w niedzielę, 18 września o godz. 11.00.
Parafia MB Bolesnej w Limanowej – z okazji rocznicy koronacji – przygotowała medal odlany w brązie. Ponadto darem wiernych, którzy wypraszają przed Pietą wiele łask, jest złota róża. Została ona umieszczona obok figury Matki Bożej Bolesnej.
Pół wieku temu, 11 września 1966 roku, odbyła się koronacja papieską koroną cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Uroczystego aktu koronacji dokonał ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła przy współudziale biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Koronacja miała miejsce podczas diecezjalnych obchodów Millennium Chrztu Polski.
Cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym przez nieznanego artystę, według starej tradycji przybyła z Węgier około sześć wieków temu. W XVI wieku figurę przeniesiono do znajdującej się w pobliżu Limanowej Mordarki i tam umieszczono ją na lipie. Z czasem wybudowano dla niej kapliczkę. Po dwóch wiekach żywego kultu, w 1753 r. przeniesiono otaczaną czcią wiernych figurę do kościoła w Limanowej. Wkrótce potem, bo w roku 1769 miał miejsce pożar kościoła, lecz sama statua Matki Bożej ocalała z płomieni bez uszczerbku. Po pożarze wybudowano nowy drewniany kościół, a gdy i ten po przeszło stu latach zaczął ulegać zniszczeniu, została podjęta na początku XX wieku budowa obecnego murowanego kościoła, będącego Sanktuarium Matki Boskiej Limanowskiej.
W „Księdze łask” sanktuarium w Limanowej znajdują się setki wpisów dokumentujących otrzymane łaski przez pośrednictwo Matki Boskiej Bolesnej.
Niedzielne uroczystości będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska i Nowy Sącza a także przez Telewizję TRWAM.
Transmisje Mszy św. z tygodniowego odpustu można także oglądać na stronie www.bazylika-limanowa.pl
Mp3 o liście pasterskim i roli Matki Bożej Bolesnej mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.