Previous
Next
Previous
Next

Na fundamentach wiary – konferencja popularnonaukowa w Urzędzie Miejskim i otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym w Dębicy

DSC0017713 października w Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyła się sesja popularnonaukowa „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki ziemi dębickiej na przestrzeni wieków” pod honorowym patronatem ks. bp Andrzeja Jeża połączona z wystawą pod tym samym tytułem, która o godz. 13.00 została oficjalnie otwarta w Muzeum Regionalnym w Dębicy. W konferencji i otwarciu wystawy obok licznej reprezentacji dębickiego duchowieństwa i przedstawicieli samorządu uczestniczył biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz.
Zgromadzeni w sali sesyjnej dębickiego ratusza uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać czterech wykładów poświęconych historii kościołów, parafii i duchowieństwa na ziemi dębickiej na przestrzeni wieków. W gronie prelegentów znaleźli się: siostra dr Agnieszka Skrzypek, ks. dr Grzegorz Baran, ks. Sebastian Musiał natomiast wykład przygotowany przez ks. Pawła Nowaka odczytał Tomasz Czapla, kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy.
„Przygotowane przez znakomitych prelegentów wykłady poświęcone roli kościoła katolickiego i służebniczek dębickich w życiu społeczności lokalnej Dębicy na przestrzeni wieków oraz wystawa „Na fundamentach wiary”, którą dzisiaj będziemy mieli okazję zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Dębicy będą wyjątkową okazją do zapoznania się z niekwestionowanym wkładem tego środowiska w budowanie lokalnej wspólnoty i wspieraniem dębiczan w ich codziennym funkcjonowaniu na przestrzeni wieków” – powiedział witając przybyłych na konferencję gości burmistrz Mariusz Szewczyk.
Na zakończenie konferencji w Urzędzie Miejskim miała miejsce prezentacja książki Siostry Agnieszki Skrzypek „Służebniczki dębickie w diecezji tarnowskiej w latach 1891-1989”.
O godzinie 13.00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy nastąpiło otwarcie wystawy „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki na Ziemin dębickiej na przestrzeni wieków”. W trzech salach wystawienniczych dębickiego muzeum zostało zaprezentowanych kilkaset eksponatów które na czas wystawy zostały wypożyczone z dębickich parafii i zgromadzeń zakonnych działających na terenie powiatu dębickiego. Wśród eksponatów znalazły się m.in. ręcznie wyszywane ornaty, zdjęcia, dokumenty, naczynia liturgiczne, stroje ludowe konfesjonał, suknia ślubna, kołyska, figury Chrystusa Frasobliwego czy obrazy z wizerunkami świętych zdobiące domy dębiczan przed laty.
Organizatorami konferencji i współtwórcami wystawy byli: Muzeum Regionalne w Dębicy, Burmistrz Miasta Dębicy, Parafia Św. Jadwigi w Dębicy, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, Muzeum Regionalne w Pilźnie. We współorganizację wydarzenia włączyli się także: Klasztor Ojców Karmelitów w Pilźnie, Parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Łękach Górnych, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, Parafia św. Mikołaja w Brzezinach, Muzeum i Archiwum I LO w Dębicy i Parafia Wniebowzięcia NMP w Przecławiu.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Dębicy do końca marca 2017 roku.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.