Previous
Next
Previous
Next

Walczą o życie Zuzanny, Justyny i Mateusza

14632911_1217688134940990_7737067515209901042_nZuzanna, Justyna i Mateusz są mieszkańcami gminy Pilzno. Mają po dwadzieścia kilka lat, rodziny, dzieci. Łączą ich podobne plany, marzenia i ta sama ciężka, genetyczna choroba: pląsawica Huntingtona.Każde z nich potrzebuje po 63 tys. zł na operację wszczepienia stymulatorów mózgu. To ich jedyna nadzieja na poprawienie funkcjonowania. Na Facebooku została utworzona grupa na której odbywają się licytacje z których fundusze będą przeznaczone na pomoc dla rodzeństwa. W ciągu kilku dni dzięki zaaangażowaniu wielu osób, zarówno tych przekazujących przedmioty jak i tych biorących udział w licytacjach udało się już zebrać ponad 17 tysięcy złotych.

W akcję włączyły się też lokalne i regionalne media, co jak podkreśla Justyna Dziedzic  koordynatorka akcji dla rodzeństwa bardzo pomaga w rozpropagowaniu akcji i zbieraniu funduszy dla Mateusza, Justyny i Zuzanny.
” W domu było 8 dzieci. Matka zmarła w wieku 35 lat, ojciec zostawił rodzinę.  Troje rodzeństwa już zmarło przed osiągnięciem 30 – go roku życia. A troje walczy o życie. Pomagamy jak możemy i zapraszamy wszystkich do pomocy” – mówi Justyna Dziedzic.

Mateusz Pędrak ma 27 lat mieszka w domu rodzinnym wraz z 80-letnią babcią. Jest w najgorszym stanie, prawie już nie mówi, nie jest w stanie sam jeść, ubrać się, chodzić.

Zuzanna Górka ma 28 lat, mieszka wraz z rodzicami zastępczymi, jeszcze trochę mówi, samotnie wychowuje córkę (mąż ją opuścił gdy ujawniła się choroba) jest już przygotowywana do operacji.

Justyna Cichowska, mężatka, ma 29 lat, troje dzieci (dwóch synów i córkę)  w wieku 9,7,4 lat. Choroba ujawniła się 4 lata temu, po urodzeniu ostatniego dziecka. Zaczęło się od ruchów bezwarunkowych, później pojawiły się problemy z pamięcią. Obecnie nie jest w stanie zajmować się dziećmi, (pomaga im opiekunka). Sama wymaga opieki nie radząc sobie z podstawowymi czynnościami.

Pląsawica Huntingtona jest chorobą dziedziczną, która powoduje obumieranie neuronów w mózgu. Prowadzi do niepełnosprawności i śmierci. Zuzanna, Justyna i Mateusz nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować, mają problem z chodzeniem, mówieniem i jedzeniem. Nie ma leków, które mogłyby powstrzymać rozwój choroby.

Jedynym ratunkiem dla rodzeństwa jest operacja wszczepienia stymulatorów mózgu. Sam zabieg to 63 tys. złotych, a potrzebne będą jeszcze pieniądze na rehabilitację i leki. W sumie dla całego rodzeństwa potrzebna jest kwota ponad 200 tys. zł.  W celu zebrania potrzebnej kwoty organizowane są turnieje sportowe, imprezy charytatywne oraz licytacje.
„W ubiegłą niedzielę odbył mecz, planujemy jeszcze Andrzejki 26 listopada i Mikołajki 11 grudnia.I cały czas na grupie Walczymy o życie rodzeństwa trwają licytacje. Każdy, w każdej chwili może się do nich włączyć i wylicytować coś dla siebie i tym samym pomóc rodzeństwu” – mówi Justyna Dziedzic.

A do licytacji przekazując różne przedmioty i usługi dołącza z dnia na dzień coraz więcej osób. Na grupie można wylicytować zarówno biżuterię, odzież, buty, kosmetyki, konfitury jak i wykonanie tatuażu, piękną ikonę czy kosz wędlin.

„Przyjeżdżam w rodzinne strony na parę dni, a też chciałabym się dołączyć z pomocą więc wystawiam jeden z projektów dla jakiejś kobietki, która być może chciała tatuaż, a nie miała pomysłu. Zrobię tatuaż z dojazdem do domu. Preferowane miejsce to ramię lub przedramię w wielkości Max 12-15cm. Cena wywoławcza 150 zł. Licytacja potrwa do 03.11 do godz 12:00” – pisze Aga Syl Yagi i już są pierwsi chętni na taką usługę.

Ktoś inny przekazuje na licytację piękny lakierowany kask motocyklowy, kolejny  usługę wynajmu fotobudki na 3 godziny na wesele, urodziny, komunię lub chrzciny, następny usługę wymiany opon na zimowe w wulkanizacji w Lipinach, inny w Pilźnie.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Taurus przekazuje na aukcję kosz wędlin, w którym znajduje się osiem różnych produktó.  Licytacja trwa do 2.11, godz 20:00. Cena wywoławcza 50 zł. Już jest za ten kosz 220 złotych, a może być więcej.

Pani Justyna, koordynatorka akcji też aktywnie włącza się w samą licytację i  deklaruje „Upiekę tort! Cena wywoławcza 20 zł. Tort owocowy według przepisu siostry Anastazji na dowolną okazję, do wyboru okrągły lub prostokątny” i poniżej zdjęcie ogromnego, przepięknego torta. Licytacja idzie bardzo dobrze i Pani Justyna deklaruje, że jak tort osiągnie kwotę 300 złoych to upiecze dwa i otrzymają je osoby które najwyżej wylicytują. Szczęśliwymi posiadaczami tortów zostają Paweł Bożek (340 zł) i Jacek Gac (300 zł).

Na licytację zostały także przekazane obraz malowany na desce, pamiątki przywiezione z Medjugorie oraz Włoch, obrazek akryl na płótnie oraz ikona Chrystusa Pantokratora szkoły ruskiej z XVII wieku napisana w 2015 roku.

Salon Odnowy i Gabinet Masażu Leczniczego wystawiły na licytacje zabieg modelujacy całego ciała z zastosowaniem baniek chińskich i nowoczesnych technik masażu oraz 80 minutowy masaż całego ciała, ktoś inny płytę zespołu Łzy z autografami członków zespołu – pamiątkę z jubileuszu 660 – lecia lokacji Miasta Pilzna, a restauracja ze Strzegocic ekskluzywną kolację dla dwóch osób.
Wystawiony w cenie startowej 30 zł. kosz przetworów w którym znalazło się 7 różnych produktów już osiągnął kwotę 310 zł, podobnie jaka komplet markowych noży za które licytujący chce zapłacić 350 zł.
Nie sposób wymienić wszystkich wystawionych na licytację przedmiotów i usług, bo są już dziesiątki, jeśli nie setki i każda jest ważna, bo jej sprzedaż przybliża osiągnięcie potrzebnej dla rodzeństwa kwoty.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tych licytacjach, bo ważna jest każda złotówka.

Do zbiórki może dołączyć każdy, wpłacając pieniądze na konto: Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej
39 – 220 Pilzno
Bank Spółdzielczy Pilzno:
83 9477 0001 0000 0840 2000 0050 z tytułem „Mikołajkowy dar serca”

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.