Previous
Next
Previous
Next

„Twoje zdrowie potrzebne jest Tobie i Twoim bliskim” – konferencja szkoleniowa

DSC0883430 września 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Dębicy w ramach obchodów „Breast Health Day” odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Europa Donna Dębica a poświęcona dbaniu o zdrowie i wczesnemu wykrywaniu chorób onkologicznych konferencja pt. „Twoje zdrowie potrzebne jest Tobie i Twoim bliskim”. W konferencji wzięły udział członkinie Europa Donna Dębica oraz zaproszone na konferencję uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, Zespołu Szkół nr  im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika.
 Konferencja rozpoczęła się wykładem dr Bogusława Gawlika pt. „Żyj, badaj się, zapobiegaj…”  podczas którego zostały przedstawione najczęściej spotykane nowotwory u kobiet i przyczyny ich powstawania .
DSC08754Jednym z najniebezpieczniejszych i trudnych do wykrycia w początkowej fazie rozwoju nowotworów u kobiet jest rak szyjki macicy. Na świecie rocznie wykrywa się 500 tysięcy nowych zachorowań na ten nowotwór, a rocznie umiera na niego aż 275 tysięcy kobiet . W Polsce na raka szyjki macicy zapada rocznie ok. 3.300 kobiet i połowa z tych kobiet umiera. Ogółem  w Polsce na ten rodzaj nowotworu choruje ok. ok. 5,2% kobiet i nowotwór ten jest na czwartym  miejscu nowotworów diagnozowanych  u kobiet. Wśród głównych przyczyn raka szyjki macicy dr Bogusław Gawlik podczas swojego wykładu wymienił m.in. zakażenie wirusem HPV, wczesne rozpoczęcie współżycia, wiek, dużą liczbę porodów, palenie papierosów i niski status społeczny. Do pojawienia się tego typu nowotworu przyczynić mogą się  także: wieloletnia antykoncepcja hormonalna, dieta uboga w antyoksydanty oraz współistniejące zakażenie HIV.
DSC08812Podczas wykładu uczestniczki konferencji mogły usłyszeć m.in. o szczepionkach przeciwko HPV, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70 % , a które są bezpieczne i dobrze tolerowane przez kobiety.
„Zamiast kupować córce kolejny tablet czy inny gadżet elektroniczny lepiej zafundować jej taką szczepionkę, która będzie ją chroniła” – mówił podczas swojego wykładu dr Bogusław Gawlik.
Spośród najczęściej występujących nowotworów u kobiet wymieniony został rak piersi i wskazane badania, które pomogą szybko wykryć ten nowotwór: USG i mammografia.
„Dużo ostatnio mówi się o wykorzystaniu w scriningu raka piersi rezonansu magnetycznego, ale skuteczność tego badania przy rozpoznawaniu raka piersi nie została jeszcze do końca ustalona” – mówił Bogusław Gawlik .
Spotkanie podczas konferencji szkoleniowej było dla uczennic dębickich szkół ponadgimnazjalnych okazją nie tylko do zapoznania się z informacjami o nowotworach , które najczęściej dotykają kobiety ale także do zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania.
„Organizowanie takich konferencji i zapraszanie na nie młodych kobiet ma na celu uświadomienie im jak ważną sprawą są badania profilaktyczne i zdrowy styl życia. W przyszłości dobre nawyki dotyczące przeprowadzania badań profilaktycznych mogą pomóc im wcześnie wykryć chorobę, a nawet uratować życie” – mówi Joanna Żurek – Krupka, współorganizatorka konferencji, członkini Stowarzyszenia Europa Donna Dębica.
W konferencji szkoleniowej w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy wzięli udział także przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i stowarzyszeń : burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, Adriana Miazga, sekretarz Gminy Dębica, Zbigniew Nosal, prezes Dębickiego Klubu Biznesu, Zygmunt Żabicki, radny Rady Powiatu Dębickiego.
„Takie inicjatywy jak konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Europa Donna Dębica są niezwykle istotne dla budowania świadomości jak ważną sprawa jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby. Obecność na dzisiejszej konferencji młodzieży z dębickich szkół średnich, przede wszystkim młodych dziewczyn, świadczy także o odpowiedzialności dyrekcji tych placówek za uświadamianie młodzieży w sferze profilaktyki zdrowotnej” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.