W ciągu niespełna 3 tygodni od rozpoczęcia akcji zbierania makulatury na rzecz budowy studni w Afryce kontener ustawiony za kościołem w Dębicy – Latoszynie zapełnił się już dwa razy. Mieszkańcy przynieśli ponad 7 ton makulatury, dzięki której powstanie kolejna studnia w Afryce.
„To niesamowite jak ludzie zareagowali na apel o przyniesienie makulatury. Niespełna tydzień po informacji która pojawiła się na ziemi dębickiej zapełnił się pierwszy kontener, po kilku następnych dniach zapełniony został drugi, a kolejny niebawem nam dostarczą. Ludzie codziennie przynoszą makulaturę, a wiemy, że chętnych do włączenia się w naszą akcję wśród szkół i innych instytucji jest sporo” – mówi Katarzyna Rostowska – Machnik, inicjatorka akcji w Dębicy, radna miejska.
Wszyscy mają nadzieję, że niebawem dzięki zbiórce makulatury w Dębicy rozpocznie się budowa kolejnej studni. A to wszystko dzięki zaangażowaniu się wszystkich, dla których los i potrzeby drugiego człowieka są ważne. Bo jak powiedzial nasz wielki rodak Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
A z dalekiej Afryki docierają informacje, że budowa nowej studni, która zostanie sfinansowana właśnie dzięki zaangażowaniu m.in. dębiczan właśnie się zaczęła.
„8 października rozpoczęliśmy prace przy wierceniu studni w miejscowości Ngara Kimlengar. W załączniku przesyłam kilka zdjęć, resztę wyśle po oddaniu studni. Mieszkańcy bardzo się cieszą. Szczególnie kobiety. Poszedłem do miejsca gdzie codziennie po kilka razy udają się po wodę. Niektóre z dzieckiem na plecach. Duży garnek na głowie. Odległość ponad kilometr, w porze deszczowej, bo potem woda powoli wysycha i się oddala. Woda stojąca i bardzo brudna. Dodatkowo zanieczyszczoną przez zwierzęta i ludzi. Studnia we wiosce z wodą do picia to wielka ulga dla kobiet i wszystkich mieszkańców. Chcieli by jeszcze jedna bo w pobliżu są jeszcze dwie wioski w takiej samej sytuacji ale na razie będą korzystać z tej jednej, bo inni tez czekają na wodę. Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam wszystkich zbierających i dających dla nas makulaturę” – napisał do Ryszarda Łuczyka z Przeworska członka Grupy Charytatywnej Grobu Bożego w Przeworsku, koordynatora budowania studni dla Afryki na województwo podkarpackie ksiądz Edward Ryfa, misjonarz w Czadzie.