Previous
Next
Previous
Next

Dębica na trasie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej powstającej wokół Rzeszowa

pkp
Dworzec PKP przed remontem

Dębica, Przeworsk, Kolbuszowa i Strzyżów – te miejscowości obejmie swoim zasięgiem projektowana od poczatku bieżącego roku Podmiejska Kolej Aglomeracyjna, która ma jeszcze lepiej skomunikować tereny wokół Rzeszowa. W ramach inwestycji, która będzie dofinansowana ze środków unijnych powstanie 14 nowych przystanków i zostanie zakupionych 12 nowych pociągów. Właśnie został ogłoszony przetarg na zakup pierwszych 9 pociągów – dwóch spalinowych i 7 elekrtrycznych. Na pokrycie kosztów tego zakupu samorząd Województwa Podkarpackiego przeznaczył ogółem ponad 173 miliony złotych.

Całość budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oszacowana została na ponad 357 mln zł .W styczniu br. w Rzeszowie podpisany został list intencyjny w sprawie budowy PKA, który jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji tej inwestycji. List deklarujący współpracę w zakresie realizacji PKA został podpisany przez samorządowców z kilkunastu podkarpackich gmin, na terenie których będzie realizowany projekt oraz  PKP Polskie Linie Kolejowe, którerównieżbędzie uczestniczyć w projekcie.

Inwestycja swoim zasięgiem będzie obejmowała tereny przez które biegną linie kolejowe od Dębicy do Przeworska oraz od Kolbuszowej do  Strzyżówa.  W założeniu jest na terenie tych miejscowości i miast wybudowanie lub przebudowanie dróg dojazdowych oraz budynków dworców. W Debicy takaprzebudowa dworca już stała sięfaktem. Kolejnym elementem wspomnianej inwestycji ma byc budowa  parkingów w systemie „parkuj i jedź”. Takie plany budowy parkingu przy dworcu w Dębicy również są rozważane.

W ogłoszonym przetargu na zakup pociągów na swoje oferty złożyło dwóch polskich producentów :

bydgoska Pesa i nowosądecki Newag, a pierwszy pociąg ma dotrzeć na Podkarpacie do 30 czerwca 2017 roku. Dostawa kolejnych ma mieć miejsce do wiosny 2018.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.