Previous
Next
Previous
Next

Jodłowa. Powiat już nie jest właścicielem Liceum a i tak musi płacić! 1,4 mln zł rocznie!

IMG_6669
Starosta Andrzej Reguła nie poczuwa się do winy w sprawie szkoły w Jodłowej. Podkreśla, że decyzje ta była podejmowana kolegialnie, a zgodę na nią wyraziła Rada Powiatu.

To w zasadzie prawie niewykonalne, ale w dębickim starostwie się udało. Szkoła w Jodłowej gdy była własnością powiatu kosztowała rocznie 400 tys. zł i to wydawało się samoządowcom za drogo. Pozbyli się więc budynków i szkoły, ale teraz i tak muszą płacić na jej utrzymanie 1,4 mln rocznie!  Takiego biznesu chyba nikt w Polsce jeszcze nie zrobił!
Liceum w Jodłowej groziła likwidacja, bo nabór był słaby i uczniów z roku na rok było coraz mniej.  Szkoła, jako placówka ponagimnazjalna była w zarządzie powiatu, jak wszystkie inne szkoły średnie na terenie powiatu. Była kosztowna w utrzymaniu i zaczęto przebąkiwać o jej likwidacji. Z tego powodu zaczął się larum w gminie Jodłowa i po większych i mniejszych dyskusjach uradzono, że majątek szkoły – czyli teren i budynki przejmnie gmina. A naukę będzie prowadzić tam Izba Rzemieślnicza w Tarnowie.
-Zwolniona przez starostę Joanna Żurek Krupka przestrzegała, że skutki finansowe dla powiatu tej decyzji mogą być bardzo poważne – mówił podczas wczorajszej Rady Powiatu Piotr Chęciek przytaczając treść protokołów z sesji z tamtego okresu. Ale pan starosta potem zwolnił ją z pracy. Tymczasem okazało, że miała rację. Po przekazaniu budynków gminie Jodłowa gdzie naukę prowadzi Izba Rzemieślnicza z Tarnowa a powiat i tak musi wyłożyć ze swojego budżetu już nie 400 tys rocznie ale 1,4 mln zł! – wyliczał radny.
Wynika to z faktu,  że szkoły prowadzone przez podmioty prywatne i tak, z mocy prawa, muszą być dofiansowane przez powiat. A z taką sytuacją mamy teraz do czynienia w Jodłowej.
-Podczas dyskusji o losach szkoły w Jodłowej nikt nie potrafił przedstawić skutków finansowych tych decyzji, a pytaliśmy o nie – dodaje Chęciek.
Starosta Andrzej Reguła nie poczuwa się do winy.
-Nie czuję się winy tej sytuacji -mówił wczoraj na sesji  Andrzej Reguła. Decyzja była podejmowana kolegialnie. Była dyskutowana na zarządzie a zgodę na takie postępowanie wydała Rada Powiatu -broni się starosta. A tam dzięki temu, że gmina dostała szkołę mogła się starać o 1 mln zł na remont tych obiektów
Reguła przyznaje jednak, że jest problem. Podobnie jak przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła.
-Możeby iść w tym, kierunku aby unieważnić całą tę umowę z oddaniem szkoły gminie i tej Izbie – zastanawiał się wczoraj w rozmowach w kuluarach Smoła.
Dwa dni wcześniej w Rzeszowskim Sądzie Pracy zapadł wyrok przywracajacy do pracy zwolnioną Joannę Żurek Krupkę, tą samą, która przestrzegała przed takim rozwiązaniem sprawy ze szkołą w Jodłowej. Andrzej Reguła powiedział, że jest zaskoczony decyzją sądu i zapowiedział apelację.
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.