Previous
Next
Previous
Next

Tak świętowali niepodległość w Dębicy w 1935 roku – w 17 roku od jej odzyskania

obchody święta niepodległościw 1935 rDefilada w koszarach, koncert orkiestry 5.Pułku Strzelców Konnych, palenie zniczy na dębickim Rynku, oddanie hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i żołnierzom poległym w walkach o niepodległość to tylko kilka punktów z oficjalnego programu obchodów Święta Niepodległości w Dębicy które odbyły się w 1935 roku. Na uroczystości patriotyczne mieszkańców miasta zapraszał ówczesny burmistrz Dębicy prof. Michał Staroń. Wieczorem  w sali „Sokoła” (dzisiejszy DK Śnieżka) odbywała się Uroczysta Akademia podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać „produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka. 

 
Poniżej prezentujemy treść programu obchodów Święta Niepodległości w Dębicy w 1935 roku. Pisowania oryginalna.
„Program Święta Niepodległości w Dębicy.
Komitet Obywatelski pod przewodnictwem prof. Staronia ustalił następujący program obchodu XVII rocznicy odzyskania Niepodległości:
I. Dnia 10 listopada o godzinie 19 (7 wiecz.)
a) Zapalenie Znicza na Rynku
b) oddanie hołdu Śp. Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i poległym w walkach o niepodległość Ojczyzny
c) koncert orkiestry 5 p.s.k. na motywach żołnierskich
II. Dnia 11 listopada:
a) O godz. 10:45 zebranie się wszystkich reprezentacyj organizacyj ze sztandarami, oraz spoeczeństwa w koszarach 5p.s.k.
b) O godz. 11 uroczysta Msza polowa
c) Przemówienie
d) Defilada
e) O godz. 20-tej (8 wieczór)
Uroczysta Akademia w sali „Sokoła” z następującym programem:
1) Przemówienie
2) Produkcje orkiestry symfonicznej pod batutą St. Darłaka
3) Produkcje orkiestry 5p.s.k.
4) Jednoaktówka p. t.: „Legjoniści na froncie” pod reżyserją p. kpt. Koehlowej
Przedstawiciele władz, urzędów i organizacyj mają miejsca zarezerwowane.
Miasto winno być udekorowane flagami o barwach narodowych, nalepkami i transparentami o treści narodowej”
Zdjęcie programu obchodów Święta Niepodległości  w 1935 r. z profilu „Miasteczko, czyli opowieść o dawnej Dębicy” na fB

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.