Previous
Next
Previous
Next

Wystawa broni białej oraz broni strzeleckiej z okresu od XVIII do XX wieku

DSC_0009Do 16 listopada 2016r. w Doku Kultury w Pustkowie-Osiedlu można było zwiedzać wystawę broni białej oraz broni strzeleckiej z okresu od XVIII do XX wieku. Ekspozycja uzbrojenia została otwarta podczas Wieczornicy 10 listopada. Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości kolekcjonera i pasjonata Pana Adama Cypcarza. Wszystkie eksponaty pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Zbiory Pana Adama są niezwykle bogate, dzięki czemu mogliśmy oglądać zarówno pruskie szable kawalerii z 1811r., szable francuskich oficerów piechoty z 1855 r., kultowe napoleońskie szable grenadierów, szabla oficerska z okresu Księstwa Warszawskiego w komplecie z pasem oficerskim i dokumentem nadania z podpisem Księcia, Józefa Poniatowskiego, bogato zdobioną XIX-wieczną broń czarnoprochowa, szable oficerską sił lądowych Wermachtu, aż po kultowe kałasznikowy, polskie mausery czy radzieckie karabiny maszynowe i wiele innych unikatowych narzędzi walki.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzały ją również zorganizowane grupy uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pustkowie-Osiedlu, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu, a nawet przedszkolaki. Nie było mowy o biernym oglądaniu eksponatów. Przez cały czas trwania wystawy na przybyłych czekał właściciel kolekcji. Z niebywałą pasją dzielił się wiedzą na temat prezentowanej broni. Chętnie opowiadając o jej historii, specyfice i ciekawostkach z nimi związanych.
Kierujemy serdecznie podziękowania dla Pana Adama Cypcarza nie tylko za umożliwienie zorganizowania tej ekspozycji, ale również za poświęcony czas i zaangażowanie w jej realizację.

Natalia Węgrzyn

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.