Grudzień w Muzeum Regionalne w Pilźnie upłynął pod znakiem warsztatów i zajęć muzealnych, dotyczących dawnych zwyczajów i kultury regionu. Szóstoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie wzięli udział w zajęciach etnograficznych „W chłopskiej chacie i zagrodzie” – etnograficznej zgadywance, popularyzującej dawne, unikatowe i przez wielu już zapomniane zwyczaje i obrzędy regionalne oraz opowieści o zwyczajach i tradycjach świąt Bożego Narodzenia.
Najmłodsi – pierwszaki oraz grupa świetlicowa pilźnieńskiej podstawówki – uczestniczyły w zajęciach „Muzealny Kufer rozmaitości”. Rozwiązywali zagadki, łamigłówki, oceniali i opisywali ukryte w kufrze eksponaty muzealne, poszukiwali szczególnie ciekawych i oryginalnych, a dziś już nie spotykanych sprzętów. Wszyscy wykazali się niezwykłą spostrzegawczością i udało im się wyłowić wśród dużej ilości zbiorów nawet najdrobniejsze muzealia.
Placówki muzealne od dawna odgrywały ważną rolę w kształtowaniu i pielęgnowaniu świadomości oraz pamięci historycznej Polaków. Muzeum Regionalne w Pilźnie wpisuje się we współczesny trend muzeów, opierających swoje ekspozycje na opowiadaniu historii „małej ojczyzny” – Pilzna i okolic. Artefakty zgromadzone w muzeum są autentycznym świadectwem życia mieszkańców tego rejonu na przestrzeni wieków. Jest to więc doskonała forma kształtowania świadomości i tożsamości regionalnej oraz budowania odpowiedzialności za losy ,,małej ojczyzny” – ziemi pilźnieńskiej.
– Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli na realizowane w muzeum zajęcia warsztatowe i lekcje muzealne, dotyczące historii i kultury ziemi pilźnieńskiej – mówi dr Marzena Baum – Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie.
Źródło: UM Pilzno