Previous
Next
Previous
Next

Niebanalne zajęcia w muzeum

pilznoGrudzień w Muzeum Regionalne w Pilźnie upłynął pod znakiem warsztatów i zajęć muzealnych, dotyczących dawnych zwyczajów i kultury regionu. Szóstoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie wzięli udział w zajęciach etnograficznych „W chłopskiej chacie i zagrodzie” – etnograficznej zgadywance, popularyzującej dawne, unikatowe i przez wielu już zapomniane zwyczaje i obrzędy regionalne oraz opowieści o zwyczajach i tradycjach świąt Bożego Narodzenia.
Najmłodsi – pierwszaki oraz grupa świetlicowa pilźnieńskiej podstawówki – uczestniczyły w zajęciach „Muzealny Kufer rozmaitości”. Rozwiązywali zagadki, łamigłówki, oceniali i opisywali ukryte w kufrze eksponaty muzealne, poszukiwali szczególnie ciekawych i oryginalnych, a dziś już nie spotykanych sprzętów. Wszyscy wykazali się niezwykłą spostrzegawczością i udało im się wyłowić wśród dużej ilości zbiorów nawet najdrobniejsze muzealia.
Placówki muzealne od dawna odgrywały ważną rolę w kształtowaniu i pielęgnowaniu świadomości oraz pamięci historycznej Polaków. Muzeum Regionalne w Pilźnie wpisuje się we współczesny trend muzeów, opierających swoje ekspozycje na opowiadaniu historii „małej ojczyzny” – Pilzna i okolic. Artefakty zgromadzone w muzeum są autentycznym świadectwem życia mieszkańców tego rejonu na przestrzeni wieków. Jest to więc doskonała forma kształtowania świadomości i tożsamości regionalnej oraz budowania odpowiedzialności za losy ,,małej ojczyzny” – ziemi pilźnieńskiej.
– Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli na realizowane w muzeum zajęcia warsztatowe i lekcje muzealne, dotyczące historii i kultury ziemi pilźnieńskiej – mówi dr Marzena Baum – Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.