Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

73. rocznica rozstrzelania 54 zakładników przez okupanta niemieckiego obok cegielni w Dębicy

nasypŚwiatowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Terenowe w Dębicy, Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, Hufiec ZHP Dębica, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, ks. Jan Krupa Proboszcz Parafii M.B. Anielskiej w Dębicy serdecznie zapraszają na uroczystości upamiętniające 73. Rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przez okupanta niemieckiego obok Cegielni w Dębicy, które odbędą się 2 lutego 2017 r. (czwartek).
Program uroczystości :
8.50 Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Ducha Świętego
9.00 Msza Święta w kościele pw. Ducha Świętego
10.00 Przejazd autokarem z parkingu przy kościele pw. Ducha Świętego pod miejsce pamięci przy cegielni
10.15 Ceremoniał patriotyczno – religijny, złożenie wiązanek kwiatów
2 lutego 1944 roku obok dębickiej cegielni doszło do rozstrzelania przez okupanta niemieckiego 54 zakładników. Był to odwet za akcję, w której wcześniej zginęło kilkunastu żołnierzy niemieckich. Ofiarami zbrodni byli więźniowie pochodzący z Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc oraz Tarnowa. Przywiezieni z więzień Krakowa, Rzeszowa i Tarnowa do Dębicy. Do dziś znane jest tylko 30 imion i nazwisk osób, które zostały rozstrzelane.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.