Koła Łowieckie„Odyniec” z Dębicy oraz „Jastrząbek” z  Pilzna przeprowadziły „żywą” lekcję przyrody dla zuchów i harcerzy.

16486820_1294006693997771_4740236638001748636_o– Po tradycyjnym łowieckim powitaniu, czyli odegraniu sygnału na rogu myśliwskim – GZ „Leśne Ludki” z Parkosza oraz 1PGZ „Zielone Żabki” z Pilzna wyruszyły na wycieczkę do lasu wraz z doświadczonym myśliwym Romanem Bukowskim oraz Bartoszem Dydyńskim. Panowie opowiedzieli o różnych gatunkach drzew i zwierząt, jakie można spotkać w naszych okolicznych lasach – relacjonuje Dorota Kapustka z Zespołu Szkół w Parkoszu.
Zuchy zabrały ze sobą marchew i kapustę, które rozrzuciły w wyznaczonych przez myśliwego miejscach. Następnie w domku myśliwskim odbył się konkurs z wiadomości pozyskanych na wycieczce. – Każdy z zuchów wykazał się bogatą wiedzą, za którą został nagrodzony  słodyczami a najlepsi z nich ciekawymi książkami ufundowanymi przez Koło Łowieckie „Odyniec” z Dębicy – dodaje Dorota Kapustka.
Natomiast harcerze z 1. DH „Zielona Jedynka”, „Buki” – DH ze Słotowej oraz 77. DSH „Czarne Orły” z Parkosza w ciekawy sposób zapoznali się z przykładami ekologicznej działalności myśliwych. Jacek Dydyński wraz z synem Hubertem opowiadali o swojej pasji, którą jest łowiectwo i chęć częstego obcowania z naturą. Przekonywali harcerzy, że bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy.
– Panowie Dydyńscy uświadomili wszystkim uczestnikom jak wielka jest rola człowieka w prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej. Później zabrali harcerzy na wyprawę do lasu i pokazywali jak tropić i dbać zimą o zwierzęta. W opowieściach przewodników pojawiało się mnóstwo ciekawostek oraz gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo spodobały się harcerzom – zdradza Dorota Kapustka.
Po powrocie z wyprawy zuchy i harcerze zostali ugoszczeni tradycyjnym posiłkiem przygotowanym przez myśliwych Koła Łowieckiego „Jastrząbek” z Pilzna – Józefa Podrazę oraz Andrzeja Popielę. – Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Zabawom zuchów i harcerzy nie było widać końca. Na zakończenie podziękowano myśliwym za gościnę i miłe przyjęcie – kończy Dorota Kapustka.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.