Z 8 na 9 lutego przeprowadzą badanie liczby osób bezdomnych

homeless-406890_960_720W nocy z 8 na 9 lutego br. zostanie przeprowadzone ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Badania takie przeprowadzane są co dwa lata. Ostatnie przeprowadzone zostało w nocy z 21 na 22 stycznia2015 roku. W wyniku przeprowadzonej akcji stwierdzono, że na terenie Dębicy – na dworcu PKP, na ulicach i w domach dla bezdomnych – przebywało 114 osób bezdomnych, w tym 103 mężczyzn i 11 kobiet.

Dwa lata temu do przeprowadzenia  badania liczby osób bezdomnych w Dębicy został powołany specjalny zespół w którego skład weszli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy,  Straży Miejskiej w Dębicy oraz Biura Zarządzania Kryzysowego  w Urzędzie Miejskim w Dębicy.  Zadaniem zespołu  było przeprowadzenie dokładanego badania osób bezdomnych, polegającego na spisie osób bezdomnych przebywających w godzinach 22.00 do 6.00 na terenie Dębicy.

W sprawdzaniu miejsc w których mogą przebywać bezdomni wzięli udział oprócz pracowników MOPS-u także przedstawiciele  Zakładu Karnego w Dębicy, Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Dębicy, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, Biura Zarządzania Kryzysowego UM oraz Straży Ochrony Kolei.

Większość spisanych wówczas osób przebywała w domu dla bezdomnych mężczyzn, domu dla bezdomnych inwalidów,   na dworcu PKP, w ruinach domów mieszkalnych, w Zakładzie Karnym w Dębicy oraz w mieszkaniach u swoich znajomych i na ulicach.

Pomoc bezdomnym jest zadaniem, które zajmują się samorządy poszczególnych miast. Celem akcji liczenia jest obliczenie rzeczywistej liczby osób, które mieszkają na terenie miasta Dębicy i okolic, a nie mają stałego miejsca zameldowania, co czyni ich osobami bezdomnymi. Pozwala na sprawdzenie ile osób potrzebuje pomocy żywnościowej oraz mieszkaniowej, jak wygląda sytuacja ze schroniskami oraz noclegowniami dla bezdomnych.

Informacja dot. wyników ostatniego ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, które zostało przeprowadzone w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku na terenie woj. podkarpackiego
Ogółem liczba osób bezdomnych przebywających na terenie woj. podkarpackiego: 1.131
– w tym: mężczyźni – 1.003, kobiety – 115, dzieci – 13,
– w placówkach przebywało ogółem 870 osób, poza placówkami (miejsca niemieszkalne, pustostany, działki i altany działkowe oraz inne miejsca) 261 osób
Obecnie na terenie woj. Podkarpackiego funkcjonuje 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych, w tym 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. Łącznie placówki dysponują 900 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje łącznie 1091 miejsc.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.