65 młodych modelarzy wzięło udział w XIII Konkursie Modeli Redukcyjnych ”OGNIWKO 2017” który odbył się w dniach 7-9 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Organizatorem konkursu było Koło Historyczno – Modelarskie „OGNIWKO”działające przy dębickim „Ekonomiku”. Na wystawie towarzyszącej konkursowi 170 replik kartonowych i plastikowych zaprezentowali także starsi modelarze.
W konkursie wzięło udział 65 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi modelarze przyjechali na konkurs z Dębicy, Rzeszowa, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Przysietnicy, Manasterza, Blizny, Woli Ocieckiej, Ujścia Gorlickiego, Straszęcina, Kamionki, a nawet z Żelechowa i Sochaczewa z woj. mazowieckiego oraz Franciszkowa z woj. lubelskiego.
Wystawili oni aż 260 modeli plastikowych i kartonowych, o 100 więcej niż w zeszłym roku. Jury w składzie: Tomasz Januszewski z Rzeszowa, oraz Ireneusz Targoń, Jerzy Bielecki, Artur Getler, Wojciech Szerszeń i Janusz Chmiel z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych – osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
„Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium. Modele sklasyfikowane były w kategoriach: plastikowe i kartonowe- pojazdy (bojowe i cywilne), samoloty, okręty, figurki, dioramy i budowle. W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki, a docenienie zaangażowania, pomysłowości, wysiłku i pracy wszystkich modelarzy było możliwe dzięki wsparciu sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla uczestników konkursu ” – mówi Artur Getler, współorganizator konkursu i opiekun koła modelarskiego.
Równolegle z przeglądem modeli 8 kwietnia odbył się konkurs historyczny dotyczący broni i uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej. W tym konkursie udział wzięło 2 uczniów: Patryk Rokosz i Przemysław Mazurkiewicz. Ich prace oceniali Joanna Mazurkiewicz i Wojciech Szerszeń.
Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 170 replik kartonowych i plastikowych. Łączna liczba replik zaprezentowanych na konkursie to kolejny rekord, 430 modeli – to o 30 więcej niż w roku ubiegłym.
Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi w wykonaniu profesjonalnego modelarza – Ireneusza Targonia z Dębicy. Wyjątkową atrakcją była także prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rusal, specjalizującej się w odtwarzaniu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy AK.
Wyniki XIII Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2017” :
Kategoria wiekowa młodzik (szkoła podstawowa)
Modele redukcyjne plastikowe:
Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)
1. Łukasz Rosenbaiger
2. Bartosz Getler
3. Jakub Łagowski
Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)
Maria Szela
2. Karol Błażowski
3. Michał Loda
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)
Igor Chudzikiewicz
2. Arkadiusz Sobczak
3. Ex equo :Gabriel Janas i Michał Baniak
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)
Arkadiusz Sobczak
2. Mikołaj Pitera
3. Oliwia Partyka
Figurki (PF)
Maria Szela
2. Julia Szerszeń
3. Bartosz Kielar
Okręty i statki (PO)
Karol Błażowski
2. Michał Baniak
Dioramy lądowe (DL)
Bartosz Getler
2.Maria Szela
3. Bartosz Kielar
Dioramy lotnicze i morskie (DLM)
Julia Szerszeń
2. Bartosz Kielar
3. Bartosz Getler
Modele redukcyjne kartonowe
Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)
Michał Wójcikiewicz
2. Maciej Baniak
3. Bartosz Getler
Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f (KS)
Michał Baniak
2. Stanisław Nużka
3. Michał Wójcikiewicz
Budowle (KB)
Maciej Baniak
2. Stanisław Nużka
3. Ex Jolanta Delakta i Michał Wójcikiewicz
Inne (KI)
Natalia Kowalska
2. Nina Chudzikiewicz
3. Maciej Baniak
Kategoria wiekowa junior (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
Samoloty w skali 1: 72 i mniejsze (PS72)
Michał Fornak
2. Maksymilian Szpiech
3. Szymon Soszka
Samoloty w skali 1: 48 i większe (PS48)
Maksymilian Szpiech
2. Szymon Szoszka
3. Karol Jeleń
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 72 i mniejsze (PB72)
Bartosz Mentel
2. Es Bartosz Zięzio i Kuba Pawlak
3. Łukasz Trojan
Pojazdy kołowe i gąsienicowe bojowe w skali 1: 48 i większe (PB48)
Bartosz Mentel
2. Jakub Dralus
3. Łukasz Trojan
Figurki (PF)
Grzegorz Szerszeń
2. Bartosz Mentel
3. Ex Kinga Szela i Bartosz Zięzio
Dioramy lądowe (DL)
Ex Bartosz Mentel i Szymon Szoszka
2. Maksymilian Szpiech
3. Kuba Pawlak
Modele redukcyjne kartonowe
Pojazdy kołowe i gąsienicowe cywilne i bojowe, w tym s-f (KP)
Maksymilian Spiech
2. Filip Chyła
3. Wojciech Delekta
Budowle (KB)
Elżbieta Bochniak
2. Marceli Geizler
3. Filip Chyła
Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody na konkurs: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, Senator RP Zdzisław Pupa, Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Powiat Dębicki na czele ze Starostą Andrzejem Regułą, Urząd Miasta na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody ufundowali także Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika” na czele z prezes Grażyną Auguścik, Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, Łukasz Paluch prezes ADM Dębica, Stanisław Leski, prezes firmy Gas Trading Podkarpacie, Łukasz Rokosz dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Edukator”, Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl, Piotr Andrzejewski z firmy IBG, Stanisław Śliwiński z firmy Wektora i współpracujący z Kołem Historycznym od lat Jerzy Bielecki.
Na podstawie informacji Koła Historyczno- Modelarskiego „OGNIWKO”