IV Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich – reprezentacja „Kwiatka” okazała się najlepsza

 

IMG_0189W dębickim starostwie zmagali się wczoraj najlepsi mówcy ze szkół średnich. W IV Powiatowym Turnieju Debat Oksfordzkich zwycięzcami okazali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, czyli popularnego „Kwiatka”.

Jednym  z tematów, którym zajęli się uczestnicy debaty było zagadnienie „Czy polityk, który nie dotrzymał obietnic wyborczych powinien mieć zakaz kandydowania w kolejnych wyborach na to samo stanowisko ?” Argumentom „za” i „przeciw” bacznie przysłuchiwał się obecny podczas turnieju, członek jury poseł Zdzisław Gawlik. Polityk wysoko oceniał poziom uczestników debaty jak i sam pomysł jej zorganizowania.

– Organizacja tego typu zmagań to fantastyczna rzecz – uważa poseł Gawlik. Młodzi ludzie uczą się w ten sposób sztuki spierania się ze sobą, prezentowania argumentów aby przekonać stronę przeciwną do swojej racji, co jest rzeczą bezcenną.  Innym efektem takich zmagań jest kształtowanie w ten sposób społeczeństwa obywatelskiego, które nie boi się zadawać pytań, a w razie potrzeby umie też obronić swoje stanowisko.

Dyskusja miała różny poziom, część uczestników była świetnie przygotowana do turnieju, dla części było to trudne wyzwanie. Swojego uznania dla wszystkich biorących w nim udział nie ukrywał gospodarz turnieju starosta Andrzej Reguła.

– To nie jest łatwa rzecz publicznie dyskutować na często niełatwe tematy – komentował występ uczestników starosta. Tym bardziej należą się słowa pochwały tym młodym osobom, które podjęły się tego wyzwania jak i ich opiekunom, którzy przygotowali ich do tych zmagań.

Również słów uznania pod adresem uczestników nie szczędził również Mateusz Pasek, wicestarosta powiatu dębickiego. – Obserwuję ten turniej od czterech lat, bardzo cieszy mnie rosnący z roku na rok poziom uczniów, którzy biorą udział w tych zmaganiach – mówi Mateusz Pasek. Wśród tych młodych ludzi z pewnością znajdą się przyszli radni, burmistrzowie czy wójtowie naszej Małej Ojczyzny. Umiejętność publicznego dyskutowania to przecież też ważna umiejętność ludzi sprawujących władzę. Świetnie, że tak wielu z nich uczy się tego w tak młodym wieku.

Uczestnicy dzisiejszej debaty zmagali się z kilkoma różnymi tematami. Oprócz tematu „politycznego” dyskutowano nad tym czy osoby pełnoletnie powinny mieć dostęp do broni palnej. W bardzo pomysłowy sposób zaprezentowała się podczas tej dyskusji uczennica II LO w Dębicy Anita Pustułka, która swoją wypowiedź poparła mocnym argumentem w postaci karabinu maszynowego, który na szczęście okazał się tylko plastikową repliką. Anita broniła tezy, że nie powinno być swobodnego dostępu do broni palnej. Karabin w jej rękach wzmacniał tylko wypowiadane przez nią słowa.

O tym, że oprócz argumentacji werbalnej ważna jest też prezentacja mówi Marta Czekaj, dyrektor II LO w Dębicy, które współorganizowało  Debatę.

-W tego typu zmaganiach ważny jest też wygląd i ogólna prezentacja mówców – mówi Marta Czekaj. Słowa są ważne, ale wygląd, sposób wypowiadania to też bardzo istotne elementy tego typu zmagań jak i generalnie wystąpień publicznych.

Chyba z tego założenia wyszła zwycięska drużyna Zespołu Szkół nr w 2 Dębicy, która jako element charakteryzujący wybrała czarne okulary,  świetnie wyróżniające ich z pośród innych uczestników. Ekipa była bardzo dobrze przygotowana do dyskusji, wypowiedzi były trafne i przemyślane nic więc dziwnego, że jury – w skład którego wchodzili: Zygmunt Żabicki,  Zdzisław Gawlik, Tomasz Czapla, Maciej Małozięć, Agnieszka Majba -Pochwat, Anna Wilczyńska i Anna Gawlik – właśnie jej przyznało pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy a trzecie II LO w Dębicy. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo  Powiatowe w Dębicy. Nagrody za debiut otrzymała też drużyna I LO, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Turnieju.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.