Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

XIV Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych

1101545373W Grodzisku Dolnym 30 kwietnia odbyła się w  XIV Ogólnopolska i XXV Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych „Turki 2017″, w której nie mogło zabraknąć delegacji Turków z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie w asyście Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza, Przewodniczącego Rady Gminy Dębica Piotra Żybury oraz Radnego Bolesława Pysza, Orkiestry Dętej Gminy Dębica oraz Mażoretek. Paradę rozpoczęła msza św., po której przez miasto przemaszerowało 48 barwnych oddziałów z różnych miejscowości. Na stadionie w Grodzisku Dolnym, przy dźwiękach orkiestr dętych straże dały popis widowiskowej musztry paradnej. Parada zgromadziła blisko 2 tys. zgłoszonych uczestników, którzy wraz z licznie zgromadzoną publicznością mogli delektować się nie tylko ucztą kulturalną, ale również upieczonymi specjalnie na tą okazję piernikami z wizerunkiem Turka, których przygotowano aż 14 tysięcy sztuk

Ten barwny zwyczaj wielkanocny jest charakterystyczny dla południowo-wschodniej Polski. Choć legenda wiąże Turki z odsieczą wiedeńską, etnografowie twierdzą, że to nazwa wtórna. Skłaniają się do hipotezy łączącej ten zwyczaj z zakonem Bożogrobców.

Straże na Podkarpaciu popularnie zwane Turkami, formowane na wzór wojskowy, mają kostiumy przypominające mundury wojsk z okresu Księstwa Warszawskiego, sukmany chłopskie z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, a nawet stylizowane na ubiory tureckie.
W tym roku, 16 kwietnia  obchodzono 25 lecie powstania formacji przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie. Z tej okazji o godz. 10.00 w uroczystej Mszy św. w intencji Turków, modlono się i polecano Bogu wszystkich którzy przyczynili się do powstania tej formacji – jedynej w  diecezji – za tych, którzy w niej służyli i służą oraz za zmarłych.
Fot. Gmina Grodzisko Dolne
źródło: UG Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.