Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

24-latek z powiatu dębickiego utonął w Jeziorze Tarnobrzeskim

303-131387Jest coraz cieplej, a upalne dni są dobrą okazją do tego, aby wolny czas spędzać nad wodą. Niestety, są też pierwsze ofiary kąpieli. W zalewie w Grodzisku Dolnym utonął 28-latek, nie udało się też uratować 24-letniego mężczyzny, który pływał w Jeziorze Tarnobrzeskim. Nasze bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych, stąd apel Policji o rozwagę.

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób spędza wolny czas nad wodą. Nad akwenami wodnymi najbardziej liczą się uwaga i rozsądek wypoczywających. Alkohol i przecenianie własnych umiejętności pływackich lub nieodpowiednia opieka nad dziećmi mogą skończyć się tragicznie. Aby czas spędzony minął przyjemnie i bezpiecznie pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących podczas letniego wypoczynku

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Niestety czerwcowy weekend już okazał się tragiczny. Podczas wypoczynku nad wodą życie straciło dwóch młodych mężczyzn. W zalewie „Czyste” w Grodzisku Dolnym utonął 28-latek, a w Jeziorze Tarnobrzeskim 24-letni mieszkaniec powiatu dębickiego.
Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną utonięć jest kąpiel osób w miejscach niedozwolonych oraz kąpiel po wypiciu alkoholu. Wypadkom nad wodą sprzyja też brawura i brak opieki nad dziećmi.
W ubiegłym roku podczas letniego wypoczynku utonęły 2 osoby. Do zdarzeń doszło w Polańczyku i w Ostrowie. Tragicznym pod względem utonięć wśród wypoczywających, okazał się rok 2015. Podczas letnich miesięcy na terenie województwa podkarpackiego utonęło 17 osób.
Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w dużej mierze do nas samych.
Na podstawie informacji Podkarpackiej Policji
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.