505 uczniów klas pierwszych otrzymało plecaki z wyposażeniem w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

DSC022838 września na stadionie sportowym przy ulicy Akademickiej odbyła się już po raz szósty akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. 505 uczniów klas pierwszych z rąk burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka odebrało plecaki z wyposażeniem ufundowane przez F.F i L. Śnieżka oraz Firmę Oponiarską Dębica S.A. Pierwszoklasiści wzięli udział także w przygotowanym specjalnie na tę okazję programie edukacyjnym propagującym bezpieczeństwo na drodze. W akcji edukacyjnej uczestniczyli także przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej oraz wojsk obrony terytorialnej.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” odbyła się już po raz szósty. W akcję podobnie jak w latach ubiegłych fundując pierwszoklasistom plecaki i ich wyposażenie włączyły się Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. i Firma Oponiarska Dębica S.A. O stronę edukacyjną przedsięwzięcia zatroszczyła się natomiast firma Studio Fama Show, która dla pierwszaków przygotowała specjalny program edukacyjny, którego głównym celem było przygotowanie dzieci do świadomego i odpowiedzialnego poruszania się po drodze oraz wskazanie im zagrożeń z jakimi mogą zetknąć się w drodze do szkoły lub podczas powrotu z niej zarówno rowerem jak i pieszo.

Zadaniem organizowanej od sześciu lat akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest propagowanie wśród dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które dopiero rozpoczynają w szkole swoją drogę edukacyjną zasad bezpiecznego zachowania na drodze poprzez zabawę w której uczestniczą podczas programu edukacyjnego „ Wesoło i bezpiecznie”.

Na stadionie sportowym przy ul. Akademickiej na potrzeby akcji „Bezpieczna droga do szkoły” powstały specjalnie strefy, w których uczniowie klas pierwszych mogli porozmawiać z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej, straży miejskiej oraz przedstawicielami wojsk obrony terytorialnej. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się możliwość wejścia do pojazdów różnych służb mundurowych i zobaczenia z bliska ich pracy.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka przygotowała dla dzieci mega malowankę o powierzchni 120 metrów kwadratowych w formie ponad 100 puzzli do pokolorowania. Na całość dzieła, którego tematyką jest miasteczko ruchu drogowego, złoży się ponad setka puzzli, które dzieci będą kolorowały w grupach. Przez cały czas trwania zabawy z puzzli zostanie ułożony ogromny obraz, którego ekspozycja odbędzie się na zakończenie spotkania przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej.

To już nasz kolejny rok z „Bezpieczną drogą do szkoły” i również tym razem, poza ufundowaniem plecaków, postawiliśmy na wspólną kolorową zabawę. Efektem tej kreatywnej współpracy jest stworzony przez pięciuset małych artystów wyjątkowy obraz, którego motywem przewodnim są znaki drogowe. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć to – dosłownie i w przenośni – wielkie dzieło, ucząc i bawiąc się jednocześnie – mówi Aleksandra Małozięć, manager ds. Komunikacji Korporacyjnej, FFiL Śnieżka SA.

 

Firma Oponiarska Dębica S.A. zaprosiła natomiast pierwszoklasistów do udziału w grze planszowej XXL o powierzchni ponad 36 metrów kwadratowych specjalnie zaprojektowanej na tę okazję. Podczas zabawy dzieci miały okazję do rzucania kostką XXL, same natomiast wcielały się w rolę pionków na planszy. Głównym celem gry było zaprezentowanie dzieciom kwestii bezpieczeństwa na drodze. Wśród innych atrakcji które czekały na dzieci przy ul. Akademickiej było również stanowisko z doświadczeniami fizycznymi, przy którym dzieci mogły np. stopami wyczuwać struktury podłoża czy sprawdzać jak rozchodzi się dźwięk. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się także koła magiczne , czyli obserwacje złudzeń optycznych oraz tuby telefoniczne. Przy tym ostatnim doświadczeniu dzieci miały okazję skorzystać z dwóch tub połączonych przewodem. Podczas tego doświadczenia jedno dziecko mówiło, a drugie dziecko słuchało. Inne doświadczenie – „Dotknij i zgadnij” polegało na tym, że dziecko poprzez dotyk zgadywało jaki przedmiot znajduje się w jego dłoniach. W doświadczeniu pod nazwą „Einstein 3D” dzieci obserwowały maskę Einsteina , która sprawiała wrażenie, że porusza oczami. Interesującym okazało się także doświadczenie pod nazwa „Trójkąty” podczas którego dzieci uderzały w trójkąty wykonane z różnych materiałów, obserwowały eksperyment i nasłuchiwały jakie wydobywają się z nich dźwięki.

Dzieci wzięły także udział w turnieju wiedzy o ruchu drogowym podczas którego odgadywały zagadki, rozwiązywały quizy i rebusy oraz uczestniczyły w zabawie na torze dla samochodów akumulatorowych. Wzięły także udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach pierwszej pomocy.

Wśród innych atrakcji które czekały na dzieci przy ul. Akademickiej było wprawianie wody w ruch przy użyciu korby i obserwowanie tworzących się wirów, wydobywanie dźwięków z różnych materiałów, wyczuwanie bosymi stopami struktury podłoża, obserwowanie luster i pojawiających się w nich wielokrotnych odbić.

Dzieci wzięły także udział w turnieju wiedzy o ruchu drogowym podczas którego odgadywały zagadki i rozwiązywały quizy i rebusy oraz uczestniczyły w zabawie z makietą przedstawiającą ruch uliczny. Miały także okazję do zabawy na torze dla samochodów akumulatorowych i wzięciu udziału warsztatach pierwszej pomocy dla dzieci.

– Podnoszenie poczucia bezpieczeństwa na drodze wśród mieszkańców naszego miasta jest jednym z priorytetów działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Tym chętniej angażujemy się w działania, które mają na celu wyrabianie dobrych nawyków wśród najmłodszych – mamy nadzieję, że dzięki akcjom takim, jak Bezpieczna Droga do Szkoły, dzieci będą bardziej widoczne i bezpieczne na drodze i będą stanowić dobry przykład także dla innych uczestników ruchu drogowego – podsumowuje Urszula Korzec, Specjalista ds. Komunikacji Firmy Oponiarskiej Dębica.

Po części artystyczno-edukacyjnej, plecaki z wyposażeniem uczniom rozpoczynającym naukę w szkole podstawowej wręczył burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z przedstawicielami sponsorów akcji: Aleksandrą Małozięć, managerem ds. Komunikacji Korporacyjnej FFiL Śnieżka SA oraz Urszulą Korzec, specjalistą ds. komunikacji Działu Public Relations Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=290&v=XzJi77SYKqE

Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany w dębickich szkołach już od sześciu lat niezmiennie cieszy się wielką aprobatą i zainteresowaniem dzieci i ich rodziców, a my jako władze miejskie niezmiennie wspieramy jego realizację. Jak widać na przestrzeni tych wszystkich lat jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, dzięki której dzieci z klas pierwszych dębickich szkół na początku swojej przygody ze szkołą mogą zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa na drodze. Bardzo się cieszę, że w realizację tego programu od lat włączają się dębickie firmy, które fundują młodym dębiczanom plecaki z wyposażeniem oraz zachęcają do udziału w grach i zabawach edukacyjnych dzięki którym zwiększa się świadomość dzieci dotycząca ich bezpiecznego zachowania się na drodze” – powiedział burmistrz Mariusz Szewczyk.

Od 2012 – 2017 w ramach realizowanego przez dębicki samorząd przy współpracy z dębickimi firmami programu „Bezpieczna droga do szkoły”, którego celem jest prowadzenie szeroko rozumianej profilaktyki i uczenie dzieci bezpiecznego zachowania na drodze oraz unikania zagrożeń plecaki z wyposażeniem i odblaskami otrzymało ogółem 3018 dzieci.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.