„Ocalić od zapomnienia” -wystawa w 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę

IMG_0098Dzisiaj, 17 września, w 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę w domu parafialnym przy kościele Dębica – Latoszyn odbył się wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia” poświęconej patronom dębickich ulic, bohaterom Ziemi Dębickiej, żołnierzom AK.

Okolicznościowy wykład podczas spotkania wygłosił historyk Artur Getler, który przybliżył sylwetki Adama Lazarowicza, Jana Kity, Józefa Lutaka i Ludwika Marszałka oraz rys historyczny napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Część wystąpienia Artur Getler poświęcił ofiarom nazizmu i stalinizmu. Mówił o wywózkach na Sybir, łagrach, komorach gazowych, ciężkich przesłuchaniach i ludziach, którzy doświadczyli terroru zarówno ze strony Niemców jak i Rosjan. To im, bezimiennym ofiarom systemów totalitarnych, została zgodnie z nowym uzasadnieniem Rady Miejskiej w Dębicy poświęcona ulica 23 sierpnia. Mieszkańcy tej ulicy, którzy także byli obecni na otwarciu wystawy przez wiele miesięcy walczyli o utrzymanie dla swojej ulicy nazwy „23 Sierpnia”, która dotychczas wiązała się z upamiętnieniem daty wyzwolenia Dębicy przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie spod okupacji niemieckiej. Ostatecznie nazwa ulicy z nowym uzasadnieniem, jako Dzień Upamiętnienia Ofiar Nazizmu i Stalinizmu została zachowana.

„Od kilku dni pod tablicą z nazwą ulicy „23 Sierpnia” znajduje się tabliczka z informacją, że data ta upamiętnia ustanowiony w 2009 r. Europejski Dzień Ofiar Nazizmu i Stalinizmu” – mówi Katarzyna Rostowska – Machnik, radna miejska i współorganizatorka wystawy „Ocalić od zapomnienia”.

Podczas wystawy można było obejrzeć m.in. eksponaty udostępnione przez Muzeum Regionalne w Dębicy oraz przez Krzysztofa Glijera z jego zbiorów prywatnych. Goście mogli zobaczyć kopie świadectw szkolnych Jana Kity i inne dokumenty dotyczące patronów dębickich ulic. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja hełmów, menażek, saperek, pocisków i innych pamiątek z okresu II wojny światowej. Z sylwetkami bohaterów ziemi dębickiej można było się zapoznać dzięki ekspozycji plakatów umieszczonych na sztalugach.

Częścią spotkania było także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu Grzegorza Tomaszewskiego.Zgromadzeni odśpiewani m.in. „Rotę”, „Ojczyzno Ma” i „Kwiaty”
Organizatorzy zapowiadają, że takie spotkania prezentujące sylwetki bohaterów ziemi dębickiej – patronów dębickich ulic będą organizowane cyklicznie. Już dzisiaj kilka osób zadeklarowało chęć włączenia się w organizację przyszłorocznej wystawy.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.