Dla uczczenia zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, 50-osobowa grupa młodzieży z gimnazjów w Pilźnie, Łękach Dolnych i Górnych, Zwiernika, Szkoły Podstawowej w Pilźnie wraz z nauczycielami historii wyruszyła na wycieczkę „Śladami Legionistów” do miejsc upamiętniających ich walkę. Odwiedzono Łowczówek, muzeum w Szymbarku – związane z ofensywą Gorlicką, miejsce straceń i cmentarz wojskowy w Pilźnie.
Celem wycieczki było poznanie historii powstania Legionów Polskich w 1914r. i włączenie się do nich lokalnych patriotów, ich wymarszu z Pilzna, oddanie hołdu Legionistom. Zebrana przed budynkiem „Sokoła” w Pilźnie młodzież wysłuchała prelekcji Zofii Mossoń na temat „Pilźnianie w Legionach”, w której podkreślone zostało szczególne ożywienie w dziele tworzenia Legionów zarówno w liczbie zgłaszających się ochotników do naboru i ofiarność ówczesnego społeczeństwa w zbiórkach pieniężnych na rzecz wyposażenia pilźnieńskich Legionistów w mundury i broń.
– Uczniowie dowiedzieli się również, iż 12 września 1914 roku, 49 Legionistów z Pilzna wraz z zebranymi ochotnikami z Mielca, Dębicy, Sędziszowa, Ropczyc i okolic wyruszyli, aby dołączyć do tworzonych oddziałów. Upamiętniono to wydarzenie 80 lat później stawiając na „Sokole” głaz z tablicą pamiątkową, a pamięć A.J. Radoniewicza – kierownika szkoły i Legionisty uwieczniono tabliczką w Szkole Podstawowej w Pilźnie – relacjonuje Aleksandra Lubowiecka.
Żywa jest pamięć o Stanisławie Królu-Kaszubskim, choć nie pochodzącym z naszego miasta Legioniście, haniebnie straconym przez Rosjan przez powieszenie, więzionym i torturowanym w piwnicach dzisiejszego Domu Handlowego. Następnie młodzież przeszła na pilźnieński cmentarz, gdzie przy głównej alei pochowany jest wspomniany legionista i gdzie znajduje się wydzielony cmentarz żołnierzy z I wojny światowej i zbiorowa mogiła. Zapalono znicze i wysłuchano informacji przekazanych przez prezesa TPPiZP Jacka Podlaska o cmentarzach w okolicy – świadectwach okrucieństwa wojny.
Łowczówek – cmentarz wojskowy – to następne miejsce do historycznej zadumy i pogłębienia wiedzy o polach bitewnych I wojny światowej oraz zmaganiach Legionistów z wrogiem. Tu także młodzież i opiekunowie zapalili znicze i uczcili poległych minutą ciszy.
Ostatnim punktem wycieczki był Szymbark, tj. zwiedzenie Muzeum Wsi Pogórzańskiej, w którego ekspozycji znajduje się inscenizowany sztab polowy związany z ofensywą Gorlicką.
Wycieczkę zainicjowała i współorganizowała Aleksandra Lubowiecka. Współorganizatorzy i prelegenci – Jacek Podlasek, Zofia Mossoń.
Źródło: UM Pilzno