Zgoda na odwiert geotermalny w Dębicy

DSC04101Miasto Dębica wkrótce przystąpi do realizacji kolejnego projektu – ,,Wykonanie badawczego otworu geotermalnego Dębica GT-1 do celów ciepłowniczych na terenie miasta”. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 22 miliony złotych. O jego sfinansowanie w całości miasto zamierza ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zgodnie z przyjętą uchwałą Rada Miejska wyraziła zgodę na realizację projektu ,,Wykonanie badawczego otworu geotermalnego Dębica GT-1 do celów ciepłowniczych na terenie miasta” i złożenie wniosku o jego dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach priorytetowego programu ,,Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalni i wód podziemnych” do 100% wydatków kwalifikowanych.
W ramach programu finansowane są przedsięwzięcia związane z wykonaniem odwiertów badawczych w celu rozpoznania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych tj. złóż wód geotermalnych oraz energii cieplnej suchych skał. Wykryte w ramach odwiertu zasoby mogą być wykorzystane na potrzeby energetyki cieplnej i elektrycznej. Nabór wniosków do wspomnianego projektu odbywa się w trybie ciągłym. Najbliższy termin ich składania upływa 30 listopada 2017r., natomiast kolejny rozpocznie się najprawdopodobniej w styczniu 2018 roku. Weryfikacja i ocena wniosku może potrwać nawet do roku.
Według wstępnych ustaleń, na terenie Dębicy należy wykonać odwiert do głębokości 3000-3500 metrów.
Jak mówił podczas ostatniej sesji zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, w Dębicy w latach siedemdziesiątych podczas odwiertów wykonywanych w ramach poszukiwań złóż gazu i ropy odkryto także wodę. Podkreślał również, że lokalne samorządy bardzo chętnie korzystają z możliwości eksploatacji wód geotermalnych. Przykładem mogą być odkryte wody geotermalne na południu Polski, m.in. w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej czy Bukowinie.
Na potrzeby projektu miasto musi dysponować działką o powierzchni około 0,5 hektara oraz wykonać następujące kroki: opracować projekt robót geologicznych, przeprowadzić analizę uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych, sporządzić kosztorysy oraz uzyskać decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.