W ubiegłą sobotę obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Dębica świętowała podobnie jak w ubiegłych latach 10 i 11 listopada 2017 r.
10 listopada odbył się IX Gminny Bieg Niepodległości. W tym roku w biegu wzięło udział prawie 400 uczestników z terenu gminy Dębica jak i okolic. Wszyscy uczestnicy startowali w 6 kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I szkół podstawowych, klasy II-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, klasy VII szkół podstawowych oraz I-III Gimnazjum, a także dorośli. Trasa biegu prowadziła ulicami Brzeźnicy, która dla najmłodszych uczestników wynosiła 300 m, a dla najstarszych blisko 2 km. Dla najlepszych biegaczy organizatorzy przygotowali pamiątkowe medale, a spośród wszystkich uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pamiętajmy, że w czasie Biegu Niepodległości rywalizacja nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim idea upamiętnienia osób, które walczyły o Niepodległość Polski oraz integracja uczestników biegu.
W tym samym dniu w godzinach wieczornych w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu odbyła się uroczysta Wieczornica, która rozpoczęła się od powitania gości przez Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Marcina Ciszka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dębica pana Piotra Żyburę. Lekcję historii w postaci montażu słowno-muzycznego pt. „Tęsknota Latarnika” zaprezentowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy, przygotowani przez panią Monikę Kusibab oraz panią Agnieszkę Dudę, a krótki koncert pieśni patriotycznych wykonał chór szkolny, którym opiekuje się pan Robert Piękoś. Po części artystycznej słowo do zebranych gości skierował Wiesław Lada – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wieczornica zakończyła się wspólnym śpiewem wybranych pieśni patriotycznych.
W dniu 11 listopada 2017r. mieszkańcy Gminy Dębica oraz zaproszeni goście zgromadzili się w Kościele pod wezwaniem św. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, aby uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji tych, którzy walczyli i zginęli za to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Przybyłych powitał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Uroczystej mszy świętej przewodniczył Ks. Infułat Władysław Kostrzewa. Przy okazji tej uroczystości miało miejsce oddanie ołtarza po renowacji. W związku z zakończeniem prac konserwatorskich wręczono podziękowania za działalność na rzecz parafii, a szczególnie za zaangażowanie w restaurację kościoła. Otrzymali je: Ks. infułat Władysław Kostrzewa, ks. Piotr Karwat – były proboszcz parafii w Brzeźnicy, KS. Mariusz Maziarka – proboszcz parafii w Brzeźnicy, wójt Stanisław Rokosz, Rada Gminy Dębica, konserwator Radomir Dawidziak, Jan Halwa oraz Janusz Biruś. Ks. Infułat Władysław Kostrzewa oraz Ks. Piotr Karwat otrzymali także z rąk wójta Stanisława Rokosza pamiątkową monetę oraz sztabkę z wizerunkiem Św. Jana Pawła II.
Po uroczystej Mszy Świętej przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele poszczególnych służb i instytucji jak również mieszkańcy przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata. Tam oddali hołd Poległym za Ojczyznę. Apel Pamięci poprowadził mjr Lesław Litwin – Szef Wydziału Administracyjnego i Komendant Garnizonu Rzeszów. Przy pomniku poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Oprawę muzyczną uroczystości zarówno w kościele jak i na cmentarzu zapewniła Orkiestra Dęta – Gmina Dębica.
Organizatorami wydarzeń byli: Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Parafia pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy oraz Niepubliczne Przedszkole „Zakątek Malucha” w Brzeźnicy.
źródło: Gmina Dębica