Mrowisko – kretowisko, Zegar słoneczny i Leśna łamigłówka „Owady Polskie to 3 nowe gry terenowe z których korzystać będą mogli odwiedzający Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej. Dzięki staraniom Wójta Gminy Dębica oraz pracowników Urzędu Gminy Dębica i Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej udało się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na doposażenie istniejącej już ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej o kolejne elementy edukacyjne. Obserwując korzystające z ścieżki dzieci, pracownicy Centrum zauważyli, że największym zainteresowaniem cieszą się gry terenowe, dlatego została podjęta decyzja o ponownym skorzystaniu z dofinansowania i zakupie 3 gier edukacyjnych:
– Mrowisko – kretowisko przyrząd interaktywny
Pierwsza część przyrządu przedstawia nadziemną oraz podziemną część mrowiska. Przedstawione mrowisko jest realistyczne do budowanego gniazda przez owady z rodziny mrukowatych. Kopiec jest pokryty naturalnym igliwiem i gałązkami. Korytarze oraz komory zostały wykonane w technice rzeźbienia. Dodatkowo umieszczone są mrówki, jaja oraz królowa. Druga część przyrządu przedstawia życie pod ziemią kreta. Część nadziemna przedstawia mały kopczyk ziemi wyrzucany na powierzchnię gleby. Część podziemna przedstawia gniazdo z trawy i liści oraz spiżarnie, w której znajduje się pożywienie. Uchwyty umieszczone na panelu obrotowym służą do dopasowania tematycznego danej części. Przyrząd wyposażony jest w tablicę informacyjną.
– Zegar słoneczny
Przyrząd służący do wskazania czasu na podstawie położenia słońca, przy wykorzystaniu cykliczności ruchu obrotowego ziemi. Zegar słoneczny działa dzięki promieniom słonecznym lub księżycowym, ustawiona tarcza wraz z elementem gnomonicznym (inaczej polos jest ustawiony równolegle do kierunku osi Ziemi), który rzuca cień na odpowiednią porę wskazuje nam aktualny czas. Przyrząd jest wyposażony w tablicę informacyjno-edukacyjną.
–Leśna łamigłówka „Owady Polskie”
Przyrząd edukacyjny służący nauce rozpoznawania podstawowych gatunków owadów występujących w Polsce. Składa się z czterech sześcianów osadzonych jeden pod drugim na pionowym słupie. Na samej górze znajduje się daszek chroniący ten przyrząd edukacyjny przed warunkami atmosferycznymi, pod którym umieszczone są nazwy czterech gatunków drzew (wybór drzew dowolny). Dziecko lub dorosły ustawia się naprzeciw określonej nazwy i dopasowuje pozostałe cztery ruchome elementy właściwe dla danego gatunku np. drzewa. Do każdego gatunku drzewa jest przypisany unikatowy znak graficzny, który pomaga w ułożeniu pozostałych elementów w odpowiedniej konfiguracji.
Łączy koszt zadania wyniósł 18.750,00 zł. z czego 80% zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Doposażanie ścieżki edukacyjno-dydaktycznej jest wynikiem coraz większego zainteresowania szkół zajęciami w Centrum Edukacji Ekologicznej oraz wzrostem liczby turystów w Stobiernej.