Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna świętuje 70-lecie powstania

Biblioteka_(19)14 grudnia w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy odbędą się obchody jubileuszu 70-lecia powstania tej placówki w Dębicy. Z okolicznościowym koncertem zatytułowanym „Inspiracje. Argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki, melodie bałkańskie” podczas jubileuszu, o godz. 13.00 wystąpi  Tomasz Drabina.

Biblioteka w Dębicy rozpoczęła swoją działalność w październiku 1947 roku pod nazwą Powiatowa Biblioteka Publiczna. Organizatorką i kierownikiem biblioteki została Zofia Leśniak. Pod koniec grudnia 1947 r. księgozbiór działającej od niespełna 3 miesięcy biblioteki wynosił 987 woluminów. Zadaniem Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Dębicy było wówczas organizowanie sieci bibliotek publicznych na terenie rozległego powiatu dębickiego. W 1958 roku Biblioteka otrzymała nazwę Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Zadaniem jej było organizowanie gromadzkich bibliotek publicznych i ich filii, gdyż w miejsce gmin powołano gromadzkie rady narodowe, funkcje kierownika objęła Jadwiga Nowak.

W 1961 r. księgozbiór PiMBP w Dębicy liczył 23.907 woluminów i korzystało z niego 2.438 stałych czytelników. Z ogólnego księgozbioru wyselekcjonowane zostały książki dla dzieci i czytelni miejskiej i tak powstały oddział dla dzieci i czytelnia dla dorosłych.    Dalszy rozwój dębickiej biblioteki publicznej to tworzenie filii bibliotecznej nr 1 w bloku mieszkalnym przy ul. Głowackiego, a w 1973 r. następnej filii nr 2 przy ul. Łysogórskiej w pawilonie usługowo-handlowym.    Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju w 1975 r. zmieniła się nazwa biblioteki z PiMBP na Miejska Biblioteka Publiczna. Nowy statut określał teren działania biblioteki tj. miasto Dębica oraz gminy: Brzeźnica, Czarna, Dębica, Jodłowa, Pilzno, Radomyśl Wielki, Wadowice, Żyraków. Zadania biblioteki rejonowej pełniła do 1991 r.    W 1989 roku utworzono filię nr 3 w pawilonie usługowo-handlowym przy ul. Rzeszowskiej.

W 1990 roku biblioteka otrzymała pomieszczenia w budynku po KM PZPR przy ul. Rzeszowskiej 15 dla działu gromadzenia i opracowania, wypożyczalni dla dorosłych i oddziału dla dzieci.    W 1992 r. Miejska Biblioteka Publiczna przejęła biblioteki zakładowe: Stomilu, Igloopolu jako swoje kolejne filie nr 4 i nr 5.    W 1995 r. przejęła jako filię nr 6 bibliotekę zakładową Wytwórni Urządzeń Chłodniczych przy ul. Bojanowskiego 18.    W 1997 r. Zarząd Miasta Dębicy na wniosek Komisji Kultury Sportu i Turystyki RM Dębicy zlikwidował filię nr 1 i 3.    Obecnie na terenie miasta działa Miejska Biblioteka Publiczna i  filie biblioteczne zlokalizowane w osiedlach.   2006 rok zainstalowano program biblioteczny SOWA i rozpoczęto tworzenie katalogu on-line.

10 czerwca 2008 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna uzyskała nową siedzibę na terenie byłej jednostki wojskowej. W 2017 roku zakończył się gruntowny kosztujący 1.3 miliona złotych remont biblioteki zrealizowany w ramach projektu „Biblioteka – Poziom Wyżej”. W ramach projektu  wykonana została przebudowa i remont budynku oraz zmiana sposobu użytkowania części poddasza obiektu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy przy ul. Akademickiej. Dotacja pozwoliła również na doposażenie biblioteki w sprzęt meblowy i multimedialny oraz rozszerzenie oferty edukacyjno kulturalnej. Projekt został zrealizowany w ciągu dwóch lat. W pierwszym etapie wykonano prace budowlano – remontowe oraz zakupiono wyposażenie meblowe, natomiast w drugim zadbano o wyposażenie Biblioteki w sprzęt elektroniczny, komputerowy i multimedialny.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.