Jak wiadomo na złą jakość powietrza duży wpływ ma tzw. niska emisja czyli wprowadzanie do powietrza zanieczyszczeń pochodzących m.in. z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.
Stosowanie kiepskich nieefektywnych kotłów połączone z niską jakością tańszych rodzajów węgla doprowadziło do sytuacji, w której w większości polskich miast mamy do czynienia z problemem ogromnego zanieczyszczenia powietrza objawiającego się szczególnie w sezonie grzewczym.
Lawinowo rosną w tym czasie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5. Na problem niskiej emisji składa się także spalanie w przydomowych kotłowniach odpadów komunalnych i innych odpadów, które zamiast do recyklingu trafiają do pieca. Niska emisja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
Szkolenie które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Mielcu przeprowadzili przedstawiciele Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Sp. z o. o. z Jastrzębia Zdroju – dr inż. Aleksandra Burczyk (dyrektor ds. technicznych) i Wojciech Szulik (kierownik sekcji wdrożeń i rozwoju).
Kontrolujący wykonujący niezapowiedzianą kontrolę jest uprawniony do wizji lokalnej, w czasie której dokonuje oględzin kotłowni i miejsca składowania opału oraz jego asortymentu. Jest także uprawniony do żądania pisemnych bądź ustnych informacji dotyczących przedmiotu kontroli i okazania potrzebnych dokumentów. Może także pobrać z paleniska próbkę popiołu po spalonym materiale.
Wynik analizy laboratoryjnej jest niepodważalnym dowodem na stwierdzenie czy do spalenia został użyty niedozwolony materiał. Skorzystanie z licencjonowanego laboratorium pozwala uzyskać wynik badania próbek i ekspertyzę w ciągu kilku dni.
***
Przypomnijmy – prawo zabrania spalania w domowym palenisku:
- plastykowych pojemników i butelek
- opon i odpadów z gumy
- przedmiotów z tworzyw sztucznych
- lakierowanych i malowanych elementów drewnianych
- skóry (naturalnej i sztucznej)
- opakowań po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach
- plastykowych toreb
- papieru bielonego związkami chloru nadrukiem farb kolorowych
***
Gmina Dębica pod hasłem „Nie truj sąsiadów” zachęca do tego, abyśmy nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie dostrzeżone nieprawidłowości dotyczące palenia zabronionymi odpadami w przydomowych kotłowniach. Informując o takim zdarzeniu na numer telefonu – 14 680 33 31, chronimy nie tylko siebie, ale także samego „truciciela”.
źródło: Gmina Dębica