Rusza przebudowa 106 letniego budynku „Śnieżki” przy ul. Bojanowskiego

Rok. Tyle ma potrwać gruntowna przebudowa, rozbudowa i nadbudowa liczącego 106 lat budynku Domu Kultury „Śnieżka”, wcześniej TG „Sokół” przy ul. Bojanowskiego w Dębicy. Po trzech ogłoszonych przez miasto przetargach w końcu wyłoniono wykonawcę, którym została firma PESAM z Dębicy. Oficjalne przekazanie placu budowy pod modernizację zabytkowego budynku DK „Śnieżka” i kluczy do obiektu miało miejsce 8 maja.

 

Wyłonienie wykonawcy inwestycji nie było łatwą sprawą, gdyż miasto w budżecie pierwotnie zarezerwowało znacznie mniej funduszy niż oczekiwali zgłaszający swoje oferty do przetargu wykonawcy. Miasto na realizację tej inwestycji pierwotnie przeznaczyło 7,7 mln zł. z której to kwoty blisko 3 mln zł. stanowiła dotacja od Zarządu Województwa Podkarpackiego. Najniższa oferta zgłoszona przez oferentów wyniosła natomiast 9,4 mln. zł. więc jak by nie liczyć brakowało blisko 1,7 mln zł. W zaistniałej sytuacji Rada Miejska zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych środków na realizacje tej inwestycji, dzięki czemu już niebawem rozpoczęte zostaną prace przy tym obiekcie.
8 maja Jan Mytnik oraz Jerzy Połeć współwłaściciele firmy PESAM – wykonawcy inwestycji odebrali klucze do obiektu z rąk dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Jana Borka. Planowany termin zakończenia prac określono na koniec maja 2019 r.

Budynek w którym dotychczas działał  Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

Budynek dawnego “Sokoła” a obecnie DK “Śnieżka” nie był remontowany gruntownie od ponad 40 lat. W ramach I etapu inwestycji ma zostać wykonana m.in: przebudowa budynku obejmującego pomieszczenia sali kinowo – widowiskowej wraz z dostosowaniem pomieszczeń sali klubowej, rozbudowa budynku od stron zachodniej o nową klatkę schodową z pomieszczeniami dydaktycznymi (segment B2), rozbudowa budynku o windę (w miejscu segmentu B1 wraz z dociepleniem i wykończeniem tynkiem ścian styku z segmentem B1. W obiekcie będzie miała także miejsce przebudowa pomieszczeń biurowych, sal prób oraz szatni i węzłów sanitarnych, wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych w tym również nagłośnienia i oświetlenia sali kinowo – widowiskowej oraz osuszenie fundamentów i wykonanie nowych izolacji poziomych i pionowych.
W ramach tej inwestycji mają zostać wykonane także: budowa dachu o konstrukcji stalowej, wymiana dachu na nowy nad częścią zabytkową, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja okien, ocieplenie obiektu metodą lekko mokrą z zastosowaniem wełny mineralnej , renowacja w części zabytkowej elementów dekoracyjnych (gzymsy ryzality, attyki), przebudowa instalacji sanitarnych – wod. – kan., c.o. przeciwpożarowej, przyłączy wody, budowa instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz przebudowa instalacji elektrycznych, jak również kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Obecna powierzchnia użytkowa budynku licząca : 1738,46 m 2 zostanie rozbudowana do 2673,72 m 2.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.