Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

74 lata temu rozpoczęła się Akcja „BURZA”

O świcie 28 lipca 1944 r. Adam Lazarowicz „Klamra”, za pośrednictwem kpt. Ludwika Marszałka „Zbroi”, otrzymał rozkaz o akcji „Burza”. Natychmiast zaalarmował całość i zarządził zbiórki do marszu. O 6:55 wysłał rozkaz alarmowy, a o 9:55 wraz z pocztem i ubezpieczeniem zjawił się na terenie leśniczówki Berdech, w miejscu koncentracji oddziałów II rejonu walki.
MIEJSCA KONCENTRACJI ZGRUPOWAŃ:
I rejon walki – placówki: Sędziszów I „Sława”, Sędziszów II „Strzała”, Ropczyce II „Ropa” – koncentracja w zalesionym rejonie Góry Ropczyckiej.
II rejon walki – placówki: Dębica „Działo”, Korzeniów „Kartacz”, Łączki Kucharskie „Ławka”, Brzeziny „Bomba”, Ropczyce I „Rakieta” – koncentracja w leśniczówce Berdech w Braciejowej
III rejon walki – placówki: Pilzno „Pocisk”, Zasów [Zassów] „Zapalnik” – koncentracja w Nawsiu Złotoryjskim w Gołęczynie dla oddziałów placówki „Pocisk”, oddziały placówki „Zapalnik” miały dołączyć po odbiorze zrzutów.
W ramach Odtwarzania Sił Zbrojnych Obwód AK Dębica odtwarzał w ramach akcji „Burza” 5. Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej.

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.