Po 80 latach niebytu Latoszyn znowu staje się uzdrowiskiem. Wczoraj (25.07.2018) w Latoszynie nastąpiło uroczyste otwarcie Przychodni Zdrojowej połączone oraz z inauguracją rozpoczęcia budowy basenu rehabilitacyjnego. Odkryte w połowie XIX wieku wyjątkowe wody siarczkowo-siarkowodorowe znowu będą służyły mieszkańcom gminy i kuracjuszom.
Naturalne źródła mineralne istniejące w Latoszynie znane były od XVI wieku. Pisali o nich m.in. poeta Henryk Leciejewski oraz Ewaryst Andrzej Kuropatnicki w wydanej w 1786 książce o Galicji. W połowie XIX wieku powstał przy źródłach, zniszczony podczas I wojny światowej, zakład zdrojowo-kąpielowy. W 1932 za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy powstał nowy zakład leczniczy, a później kilka pensjonatów. Był to początek uzdrowiska, cieszącego się dużą popularnością. Leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne poprzez kąpiele siarczane i okłady borowinowe. Koniec uzdrowiska nastąpił w latach 1944-1945. W wyniku działań wojennych łazienki zostały zniszczone, a źródła zasypane. Po wojnie wykonano nowe odwierty. Badania wykazały, że latoszyńskie zdroje są wartościowe pod względem zawartości składników mineralnych. W 1990 tutejsze wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze. W 2012 r. sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej („Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Latoszyn”). W 2018 po blisko 30 latach starań i wsparciu funduszy z budżetu Województwa Podkarpackiego ponownie stworzono tutaj uzdrowisko i uruchomiono eksploatację wód mineralnych.
W ramach planowanych na najbliższy czas prac zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego, budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Dzięki dotacji, którą udało się gminie zdobyć, projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku. W planach jest również obiekt z zapleczem hotelowo – rekreacyjnym. Długofalowe założenia to 3500 pacjentów rocznie i stworzenie bazy noclegowej na ok. 200 łóżek. Budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m2 ma być gotowy na jednorazowe przyjęcie ok. 200 kuracjuszy w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym.
Fot. Gmina Dębica, Ziemia Dębicka, wikipedia.pl