Latoszyn – Zdrój reaktywowany

Po 80 latach niebytu Latoszyn znowu staje się uzdrowiskiem. Wczoraj (25.07.2018) w Latoszynie nastąpiło uroczyste otwarcie Przychodni Zdrojowej połączone  oraz z inauguracją rozpoczęcia budowy basenu rehabilitacyjnego. Odkryte w połowie XIX wieku wyjątkowe wody siarczkowo-siarkowodorowe znowu będą służyły mieszkańcom gminy i kuracjuszom.

Naturalne źródła mineralne istniejące w Latoszynie znane były od XVI wieku. Pisali o nich m.in. poeta Henryk Leciejewski oraz Ewaryst Andrzej Kuropatnicki  w wydanej w 1786 książce o Galicji. W połowie XIX wieku powstał przy źródłach, zniszczony podczas I wojny światowej, zakład zdrojowo-kąpielowyW 1932 za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy powstał nowy zakład leczniczy, a później kilka pensjonatów. Był to początek uzdrowiska, cieszącego się dużą popularnością. Leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne poprzez kąpiele siarczane i okłady borowinowe. Koniec uzdrowiska nastąpił w latach 1944-1945. W wyniku działań wojennych łazienki zostały zniszczone, a źródła zasypane. Po wojnie wykonano nowe odwierty. Badania wykazały, że  latoszyńskie zdroje są wartościowe pod względem zawartości składników mineralnych. W 1990 tutejsze wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze. W 2012 r. sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej („Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Latoszyn”). W 2018 po blisko 30 latach starań i wsparciu funduszy z budżetu Województwa Podkarpackiego  ponownie stworzono tutaj uzdrowisko i uruchomiono eksploatację wód mineralnych.

W ramach planowanych na najbliższy czas prac  zostanie wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego, budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Dzięki dotacji, którą udało się gminie zdobyć, projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku. W planach jest również obiekt z zapleczem hotelowo – rekreacyjnym. Długofalowe założenia to 3500 pacjentów rocznie i stworzenie bazy noclegowej na ok. 200 łóżek. Budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m2 ma być gotowy na jednorazowe przyjęcie ok. 200 kuracjuszy w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

 

 

Fot. Gmina Dębica, Ziemia Dębicka, wikipedia.pl

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.