Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Żołny pszczołojady zawitały w okolice Dębicy

Jedne z najpiękniejszych ptaków w naszej avifaunie zawitały w okolice Dębicy. W latach 90-tych ich kolonia znajdowała się w okolicach Nagoszyna. W tym roku te piękne ptaki założyły gniazda w dolinie rzeki Wisłoki i Grabinianki.

Żołna pszczołojad chociaż nazwa sugeruje, że żywi się pszczołami to tak naprawdę zjada je okazyjnie. Głównym źródłem ich pożywienia są chwytane w locie owady, głównie błonkówki, chrząszcze, ważki, motyle, muchówki i prostoskrzydłe. Żądłówki miażdży końcem dzioba, aby uniknąć użądlenia. Jednak historie o niszczeniu rodzin pszczelich (nazwa gat. apiaster) są nieprawdziwe – z żądłówek chwyta przede wszystkim osy, nierzadko też szerszenie. W rejonie Dębicy i ogólnie w Polsce są bardzo rzadkim gatunkiem. W latach 90-tych kolonia tych ptaków znajdowała się w okolicy Nagoszyna, tuż przed wjazdem do wsi po lewej stronie w stromej skarpie przez kilka lat zakładały liczne gniazda. W tym roku pojawiły się w dolinie Wisłoki i Grabinianki gnieżdząc się w stromych skarpach, w których kopią długie do dwóch metrów nory gdzie zakładają gniazda. W Polsce ptaki te są objęte całkowitą ochroną.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.